Zły nastrój? 5 mini działań na poprawę humoru

Dodano: 2 września 2020
radość

Nikt nie jest w stanie być ciągle uśmiechniętym od ucha do ucha. Zły humor może dopaść każdego, nie warto jednak mu się poddawać. Można z nim wygrać w szybki i prosty sposób. Oto nasze sprawdzone rady.

Niestety, z naszego własnego doświadczenia wiemy, że zły nastrój jest zaraźliwy. Narzekamy komuś na coś, ta osoba nie może nic na to poradzić i przekazuje zły humor dalej. Ponadto kiedy jesteś zdenerwowany i sfrustrowany, nie możesz się skupić, coś wypada ci z rąk, popełniasz głupie błędy. Nie masz na nic ochoty i pod koniec dnia jesteś zirytowany, że udało ci się tak niewiele. Nie akceptuj złego nastroju i znajdź siły, by z nim walczyć.  

 

1. Zrób coś wartościowego Co zrobisz, pozostaje bez znaczenia, o ile od razu zobaczysz efekt. Przewieś ręcznik na wieszak, żeby nie leżał na blacie. Posprzątaj niepotrzebne rzeczy zgromadzone na biurku. Szybko opróżnij swoją przepełnioną skrzynkę pocztową. Wyczyść buty, które chciałbyś założyć ponownie (gdyby tylko nie były brudne).  

2. Spraw, by ktoś się uśmiechnął Najprostsza metoda – uśmiechnąć się do kogoś. Ale czasem można powiedzieć komuś szczery komplement. Więcej możliwości masz w przypadku osób nieznajomych. Ustąp miejsca starszej osobie w autobusie. Kupując ubrania, poproś innego klienta o radę, a potem podziękuj, mówiąc: „Ma pan/pani gust!”. Powiedz do kelnerki w restauracji: „To niesamowite, jak jest pani spokojna, gdy tyle osób jednocześnie chce coś zamówić”.  

3. Ruszaj się! Ćwiczenia nie tylko zmniejszają ryzyko depresji, ale dzięki aktywności możesz również wydostać się z chwilowego złego nastroju. Ostatnie analizy John S. Y. Chana, dr chińskiego Uniwersytetu Shenzhen wykazały, że jeszcze skuteczniejsze niż spacer dookoła bloku lub bieganie jest trening anaerobowy, czyli np. wprowadzenie krótkiego sprintu podczas joggingu. Dobra wiadomość jest taka, że często wystarczy 10 minut, by poprawić sobie nastrój.

4. Pobaw się w reżysera. „Pomyśl o czymś miłym” – typowa dobra rada na gorszy nastrój, która o dziwo jest skuteczna. Zastanów się, co daje ci radość. Wspinaczka górska? Aby faktycznie poczuć, jak wspinasz się na szczyt i związaną z tym poprawę humoru, nakręć o tym krótki film w swojej głowie. Pokaż sobie nie tylko górę, na którą się wspiąłeś, ale również wspaniałą panoramę górską. Zrób zbliżenie na kwiaty przy drodze. Uzupełnij całość szumem potoku lub swoją ulubioną muzyką. Jaką sceną kończy się twój film? Przyjemnym prysznicem w domu lub odpoczynkiem w ogródku piwnym po wycieczce rowerowej?  

5. Wymknij się na zewnątrz Wygospodaruj sobie odrobinę wolności, nawet jeśli naruszysz konwencje lub własne zasady. Pomiń rutynowe spotkanie, którego tematy cię nie dotyczą. Zdejmij buty w pustym przedziale kolejowym i połóż stopy na wolnym siedzeniu na przeciwko siebie. Powiedz rodzinie „dzisiaj nie gotuję” i posiedź nad książką, która cię wciągnęła. Wystrój się, nawet jeśli na spotkanie możesz przyjść w dresie.