Czego mogą nas nauczyć zwierzęta

Dodano: 14 lipca 2019
ptaki

Wynalazcy i naukowcy już od dawna wiedzą, jak dużo można się nauczyć, obserwując naturę (termin fachowy: bionika). Na przykład przyssawka została opracowana na podstawie budowy macki ośmiornicy, a profil opony samochodowej na budowie kociej łapy. Ale świat zwierząt może również stać się wzorem dla naszego sposobu życia.

Biegus rdzawy: czysta energia życiowa
Znasz ten gatunek? To niewielki wędrowny ptak. Waży mniej więcej tyle, co tabliczka czekolady. A jednak potrafi latać bez przerwy na odległość nawet 5 tys km! Ponadto, biegusy zjadają ogromne ilości omułków, ślimaków i glizd, aż podwoją swoją wagę do 200 g (!), a następnie gromadzą tkankę tłuszczową w organizmie.
Czego może cię nauczyć biegus? Ciesz się dobrymi czasami. Wiele osób szybko czuje się winnymi i nie umie korzystać z przyjemności („ przecież jedliśmy na mieście w zeszłym tygodniu”). Wykorzystuj każdą okazję, aby naładować baterie i cieszyć się życiem. Kiedy przyjdzie czas na kolejny długodystansowy lot (duże obciążenie pracą, sytuacja kryzysowa w życiu prywatnym), na pewno na tym skorzystasz.

Piaskówka: ruchliwy robaczek
Piaskówka, rodzaj pierścienicy, osiąga długość od 20 do 40 cm. Żyje w suchych częściach wybrzeża podczas odpływu. Jednak co pół godziny, musi wypchnąć „pupę” na powierzchnię w celu usunięcia piasku, który strawiła. Jeśli w tej chwili chwyci ją jakiś drapieżnik, to piaskówka po prostu odrzuci ten kawałek ciała. Może tak zrobić nawet 30 razy, bez uszkadzania organizmu.
Czego może cię nauczyć piaskówka? Jeśli konflikt jest bardzo ostry, skup się na zachowaniu tego, co jest naprawdę ważne. Jaki jest filar twojego stanowiska? Co mówi ci serce? Czego nie oddasz, bez kompromitowania się? Bądź przygotowany wewnętrznie na to, by w razie potrzeby porzucić wszelkie inne postulaty. Elastyczność, którą zyskujesz, może cię uratować.

Omułki: siła spójności
Omułek rzadko kiedy jest sam. Jeśli przylega do jakiejś powierzchni (nawet jeśli jest to tylko pusta muszla), to szybko dookoła pojawiają się nowe omułki. W olbrzymich ławicach, które można zobaczyć nad morzem, znajduje się 2000 omułków na metr kwadratowy (!). Jest to możliwe dzięki lepkim bisiorom, które powstają u nasady nogi małża i są bardzo interesujące dla badaczy inżynierii materiałowej. Dzięki nim omułki mogą się przemieszczać (bisior się przyczepia, a następnie skraca), a także przyczepiać się do podłoża lub innych omułków.
Czego może cię nauczyć omułek? Jeżeli chcesz zdobyć wielu entuzjastycznie nastawionych do projektu ludzi lub chcesz ich przekonać do wspólnej kampanii, poszukaj wątku, który zadziała jak bisior i złączy wszystkich. Nawet jeśli jako inicjator znajdujesz się w centrum sprawy, aby projekt nabrał tempa, potrzebujesz ławicy omułków, które będą „podłożem” dla nowych członków i pomysłów.

Foka: dobrze zorientowana
Foki mogą polować nawet w ciemnościach, dzięki doskonałym zmysłom. Oprócz nosa i uszu w orientacji pomaga im sierść. Dzięki temu foki mogą lokalizować ryby pływające w odległości nawet do 40 metrów, wyczuwając ruchy wody. Na swoich długich wyprawach na otwartym morzu foki najprawdopodobniej rozpoznają swoje położenie, kontrolując zasolenie wody.
Czego może cię nauczyć foka? Gdy jesteś poza domem, na łonie natury lub w mieście, postrzegaj otoczenie wszystkimi zmysłami, a nie tylko patrząc na mapy, znaki drogowe i drogowskazy. Co czujesz (zapachy z restauracji, piekarni, las, mokrą łąkę), co słyszysz (potok, śpiew ptaków, odgłosy miasta)? Obudź w sobie dziecko i odkrywaj świat za pomocą rąk. Uściśnij komuś dłoń, zamiast tylko witać go słownie.