1. Chwyć byka za rogi Nie podejmuj decyzji z niepotrzebnym wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza nieprzyjemnych drobnych decyzji. Ponieważ każde odkładanie decyzji na później powoduje coraz większe wątpliwości. Zrób to od razu – potem poczujesz się lepiej, a przede wszystkim odzyskasz koncentrację!
2. Ale: bez presji czasu Jednak nie pozwól, aby osoby trzecie wywierały na Ciebie nacisk, jeśli dotyczy to ważnych decyzji. Szybka ocena może prowadzić do (zbyt) szybkich decyzji. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie wszystkie warunki zostaną w porę dostrzeżone i wzięte pod uwagę.
3. Zapytaj swojego serca – następnie upewnij się Emocje i uczucia są silnie uzależnione od aktualnych nastrojów i wydarzeń. Jeśli masz zły dzień i przez to kiepski nastrój, decyzja, którą podejmiesz pod wpływem uczuć, również będzie „emocjonalnie zabarwiona” Dlatego zawsze podejmuj ważne decyzje po racjonalnej analizie.
4. Precz z perfekcjonizmem Jeśli odnosisz wrażenie, że aby podejmować decyzje musisz ciągle uzyskiwać nowe informacje lub porady, być może oznacza to, że poświęcasz zbyt dużo energii na ich podejmowanie. Nie możesz być pewien decyzji na wszystkich płaszczyznach: „Kto twierdzi, że przed podjęciem decyzji należy zbadać wszystkie czynniki, nigdy się nie zdecyduje“ (Henri-Frédéric Amiel).
5. Wreszcie Kiedy wreszcie zdecydujesz się na którąś ze ścieżek: stój murem za swoimi wyborami. Nie myśl o możliwych alternatywach.
6. Nie wierz ślepo poradom ekspertów Eksperci są na ogół fachowcami w jednej dziedzinie. Jeśli ma miejsce interdyscyplinarny problem, potrzebna jest również interdyscyplinarna decyzja. Eksperci mają również swoje interesy, które nie zawsze automatycznie pokrywają się z Twoimi. Dlatego ostrożnie i z rezerwą traktuj porady ekspertów. W końcu jest to Twoja decyzja i Twoja odpowiedzialność!
7. Z systemem! Stwórz sobie system, który ułatwi Ci podejmowanie decyzji, jak na przykład prosta lista argumentów za i przeciw. Pisanie potrafi działać cuda: pomaga rozwikłać obracające się w koło myśli.