Pozbądź się złych nawyków, które utrudniają sprzątanie

Dodano: 26 marca 2019
Porzadki

Podpowiemy ci, których nawyków lepiej się pozbyć, by twoje mieszkanie zachowało czystość na dłużej.

Najważniejsze na sucho!

Typowy nawyk: o ile mówi się, że ściereczki należy często prać, to szczotek wszelkiego rodzaju używamy tak długo aż się rozpadną.

Problem: zanim szczotki wykażą pierwsze oznaki użytkowania, stają się siedliskiem bakterii.

Nasza wskazówka: zadbaj o to, by po sprzątaniu szczotki wyschły Mogą np. wisieć na haczyku na ścianie. Po sprzątaniu szczotkę do toalet przyciśnij deską klozetową tak, by przez kilka minut wisiała nad muszlą i obciekła. Nie zapominaj o szczoteczce do zębów. Po jej użyciu osusz ją czystą końcówką ręcznika. Jeśli używasz płynu do płukania jamy ustnej, możesz wykorzystać go również do czyszczenia główki szczoteczki. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu łazienki i kuchni.

Mylący wygląd

Typowy nawyk: czyszczenie dużych powierzchni przede wszystkim tam, gdzie jest widoczny brud. Problem: bakterie mnożą się wszędzie, nie tylko tam, gdzie są plamy. Najwięcej z nich znajduje się na często dotykanych, mniejszych obiektach.

Nasza wskazówka: przed odkurzaniem weź ściereczkę lekko zwilżoną delikatnym detergentem i przejdź się z nią po mieszkaniu. Zwróć uwagę na te miejsca, których często się dotyka. Klamki drzwi, okien i szaf, przełączniki oświetlenia, pokrętła, klawiatury komputerowe, piloty, słuchawki telefoniczne...

Spray najpierw na ściereczkę

Typowy nawyk: pastę do mebli, środek do czyszczenia okien itp. zwykle psika się bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię.

Problem: istnieje ryzyko powstania smug, jak również rozprysków na ścianach, dywanach itp.

Nasza wskazówka: spray rozpylaj na ściereczkę, której używasz do czyszczenia lub polerowania danej powierzchni. Unikniesz smug i dodatkowo zużyjesz mniej środka czyszczącego – a to lepsze dla naszej planety i portfela.

Błyszczące okna bez smug

Typowy nawyk: większość osób decyduje się na czyszczenie okien, gdy świeci słońce, ponieważ brud jest wtedy szczególnie widoczny.

Problem: później na szybie pojawiają się smugi.

Nasza wskazówka: aby zapobiec szybkiemu wysychaniu płynu, poczekaj z myciem do późnego popołudnia lub odłóż czyszczenie na chłodniejszy dzień, gdy niebo jest pochmurne. Najlepiej sprawić sobie ściągaczkę, za pomocą której zbierzesz brud i płyn za jednym pociągnięciem.

Więcej nie znaczy lepiej

Typowy nawyk: często stosujemy płyny i detergenty w myśl zasady „im więcej, tym lepiej”.

Problem: przesada nie tylko kosztuje więcej, ale też może prowadzić do słabszych efektów.

Nasza wskazówka: odpowiednią ilość produktu stosuj przy pomocy miarki, zamiast sypać i lać „na oko”. Na cały załadunek pralki możesz śmiało stosować dwie trzecie miarki. Przy praniu ręcznym stosuj odpowiedni środek. Zamiast sypać całą masę detergentów, pierz na przykład kolorowe tkaniny w mydle galasowym lub namocz uporczywe plamy w łagodnym płynie do prania.