Ubezpiecz swój rower

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Dodano: 12 marca 2019
Fotolia_175904505_Subscription_Monthly_M

Rynek ubezpieczeń to nie tylko polisy na życie czy samochód. Oczywiście, są one najpopularniejszymi produktami ubezpieczeniowymi w naszym kraju, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubezpieczyć bardziej nietypowe rzeczy. Chodzi o coraz popularniejsze na rynku ubezpieczenia dla rowerów, zarówno w wypadku ich uszkodzenia, jak i kradzieży.

Powszechne kradzieże

Według statystyk, na rowerze jeździ blisko 70% polaków. Niestety, te popularne jednoślady (szczególnie modele ze średniej i wysokiej półki) są łakomymi kąskami dla złodziei. Niektórzy z nich wyspecjalizowali się w kradzieżach drogich rowerów, gdyż jest to prostsze niż kradzież samochodu, a samo upłynnienie towaru również nie należy do trudnych, ze względu na małą ilość oznaczeń.

Wybór jest mały, ale wystarczający

Na rynku obecnie działa 7 ubezpieczycieli mających w swojej ofercie możliwość wykupu polisy na rower. Są to: PZU, Aviva, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Krajowy Rejestr Rowerowy, iExpert, Europ Assistance i Simplesurance. Warto porównać oferty powyższych ubezpieczycieli i sprawdzić, która z nich będzie najkorzystniejsza w twoim przypadku.

Na co zwracać uwagę?

Dokonując wyboru, polecam zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia (czasem jest to sztywna stawka np. 149 zł, a niekiedy koszt uzależniony jest procentowo od ceny roweru), kwotę, na którą ubezpieczony jest jednoślad, to, czy firma oferuje ubezpieczenie od kradzieży z ulicy, aktów wandalizmu czy w ramach wypadku.

Niektórzy ubezpieczyciele wymagają posiadania konkretnego rodzaju zabezpieczenia za daną kwotę, inni z kolei wymagają rejestracji roweru w bazie policyjnej, dlatego warto sprawdzić wymagania przed zainteresowaniem się daną ofertą.

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Psycholog, dziennikarz, redaktor naczelny i wydawca lokalnego czasopisma „Mamy Ochotę”. Współautor kilku książek. Prywatnie amator sportu, nowych technologii i dobrej muzyki. W wolnych chwilach słucha winyli i planuje podbój kosmosu, w międzyczasie tworząc swoją pierwszą autorską powieść.