Zostaw samochód! Dlaczego warto zrezygnować z samochodu

Dodano: 4 czerwca 2019
rower

Nawet przemysł motoryzacyjny inwestuje w alternatywy dla prywatnych samochodów osobowych. To wyraźny znak, że świat mobilności się zmienia. Nawet jeśli w tej chwili nie możesz sobie wyobrazić życia bez samochodu, latem zdecyduj się na przetestowanie alternatywnych rozwiązań. 4 tygodnie bez samochodu to dobry początek. Zobaczysz też, ile dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie. 

Początek testowania: dziennik kierowcy

Przez tydzień zapisuj swoje podróże samochodem. Data i godzina, początek, koniec, odległość, powód i czas trwania podróży.

Nasza wskazówka: Pod koniec tygodnia oznacz każdą podróż samochodem, którą można by zastąpić jakąś alternatywą. Jest to podstawa do rozpoczęcia „4 tygodni bez samochodu”.  

Zostaw gdzieś swój samochód albo kluczyki 

Co trzecia podróż samochodem to „wycieczka” krótsza niż 3 kilometry, spowodowana tylko wygodą podróżującego. By w ramach starego nawyku nie sięgać co chwilę po kluczyki, schowaj je w innym miejscu. Co jeszcze można zrobić? Nie parkuj przed drzwiami wejściowymi ani w garażu podziemnym, ale kilka przecznic dalej.

Nasza wskazówka: Rzadziej wsiadaj do samochodu, wyznaczając sobie jasne zasady. Na przykład nie jeżdżę samochodem „gdy odległość jest mniejsza niż 3 kilometry”, albo „tylko dlatego, że pada deszcz”.  

Zamiast pieszo...

Nie lubisz chodzić na piechotę? Może wolałbyś rower albo hulajnogę? Spróbuj wypożyczyć sprzęt i sprawdź, czy takie rozwiązanie ci odpowiada.

Nasza wskazówka: Ponieważ możesz je zabrać ze sobą do środków transportu publicznego, możesz nimi dojechać na przykład do metra lub na pociąg. Wcześniej dowiedz się, gdzie najlepiej umieścić hulajnogę lub rower. Czasem w środkach transportu publicznego znajdzie się nawet specjalny stojak!  

Wypożyczanie roweru

W wielu miastach pojawiły się rowery miejskie – idealna opcja dla turystów. To, czy warto korzystać z takich rowerów, zależy od twoich prywatnych preferencji oraz warunków. Oprócz kosztów (opłata podstawowa, cena za minutę) decydującym czynnikiem jest, czy firma rowerowa ma swoje prywatne stacje lub miejsca, w których trzeba zostawić rower? Nasze doświadczenie mówi, że czasem lepiej kupić niedrogi, używany rower, który bez obaw zostawimy w miejscu publicznym, zamiast ponosić koszty wynajmu rowerów miejskich.

Nasza wskazówka: niektóre firmy oferują swoim pracownikom możliwość korzystania z wypożyczonych rowerów firmowych na takich samych zasadach, co samochody służbowe.  

Transport publiczny – orientuj się!

Dzięki aplikacjom internetowym możesz znaleźć informacje na temat najlepszego połączenia transportem publicznym dla wybranej trasy. Nie patrz tylko na to, która trasa jest najszybsza. Czasem warto spędzić w komunikacji miejskiej parę minut więcej, zamiast przesiadać się w biegu po kilka razy.

Nasza wskazówka: Śledź na bieżąco zmiany w rozkładach jazdy. Nowa linia, inna trasa lub zmiana czasu odjazdu mogą otworzyć przed tobą nowe możliwości komunikacyjne.  

Bądź dobrze poinformowany, nawet podczas podróży

Zainstaluj aplikację komunikacji miejskiej na swoim smartfonie. Większość z nich jest w stanie zidentyfikować najbliższe przystanki i informować cię w czasie rzeczywistym o godzinach odjazdu. Jedynym wymogiem jest, wyrażenie zgody na korzystanie z lokalizacji twojego telefonu.

Nasza wskazówka: Jeśli powiesz sobie „w razie czego wezmę z powrotem taksówkę” (np. gdy masz ciężkie zakupy lub jesteś bardzo zmęczony), to ułatwisz sobie podjęcie decyzji o zostawieniu samochodu w domu. Zobaczysz, że w większości przypadków nawet z tego nie skorzystasz.  

Ułatwienie podróży

Zmniejsz wagę swojej torby lub plecaka, aby podróżowanie było, dosłownie, lżejsze. Wymień ciężką skórzaną torbę na lekki plecak. Przejrzyj zawartość toreb. Czy naprawdę potrzebujesz ręcznika XXL i dwóch zapasowych koszul w torbie sportowej?

Nasza wskazówka: Kup dwa wyjmowane kosze druciane, które można zamontować do roweru. Nasze doświadczenie mówi, że chociaż często zostawiamy zakupy spożywcze w koszykach, wchodząc na przykład na chwilę do apteki, rzadko kiedy dochodzi do kradzieży.