Wiele osób się zastanawia, dlaczego ludzie bogaci często nie dbają o drogie samochody, luksusowe produkty, czy też wyjątkowe i ekskluzywne wycieczki. Podstawowym powodem, jest fakt, że wolą przeznaczyć te pieniądze na inne obszary swojego życia. W latach 1995-1996 w USA Thomas J. Stanley i William D. Danko przeprowadzili badanie ankietowe wśród amerykańskich milionerów. Wyniki, które udało się uzyskać, pomogły w tworzeniu książki – raportu pt. „Sekrety amerykańskich milionerów”.
Chociaż badanie to ma już ponad 20 lat, to wnioski pozostają te same – budowanie bogactwa to proces długotrwały, w który należy zaangażować całego siebie, łącznie z przyzwyczajeniami i codzienną rutyną. Badacze wyłonili kilka głównych wskazówek, które mogą pomóc każdemu z nas w budowaniu swojej finansowej niezależności. Należy przy tym pamiętać, że rady te będą przydatne także w przypadku oszczędzania kapitału na przyszłość. Oto one:
· Po pierwsze – milionerzy żyją poniżej swoich możliwości finansowych. Ta zasada nie musi mieć negatywnego wydźwięku. Osoby, które stale się bogacą, starają się minimalizować swoje wydatki. Warto pamiętać, że aby zmniejszyć wydatki wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, takich jak – kupno tańszego samochodu, kupowanie rzeczy wytrzymałych, które nie muszą być często naprawiane, kupno mniejszej ilości ubrań.
· Milionerzy uważają, że niezależność finansowa jest istotniejsza, niż życie na pokaz. Druga zasada wiąże się ze specyficzną metodą życia wielu bogaczy. Osoby te często wybierają takie zawody i obszary, w których życie na pokaz nie jest wymagane. Przykładowo, pracując jako prawnik, musisz być dobrze ubrany, ponieważ to świadczy o twoim statusie i podnosi wiarygodność, z drugiej strony, mając swój biznes, lecz nie zarządzając nim aktywnie, możesz wyeliminować ten czynnik.
· Planują i analizują swoje działania. Milionerzy mają tendencję do spoglądania w przyszłość. Jeśli mogą wybrać długoterminowe rozwiązanie, które będzie sprzyjać akumulacji majątku, z pewnością zdecydują się na taki wybór. Tutaj warto przytoczyć przykład z testem pianki, o którym pisaliśmy już na naszym portalu.