Ile lat do emerytury – jak obliczyć moment odejścia z pracy?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 18 czerwca 2019
emerytura

Świadomość tego, ile należy odłożyć na przyszłe świadczenie, by było ono satysfakcjonujące potrafi być kojąca. Jeśli jednak dodatkowo potrafimy tą wiedzę wykorzystać, możemy śmiało stwierdzić, że warto poświęcać czas na krótkie analizy osobistych finansów. W jakim momencie swojego życia zawodowego jesteś? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile lat zostało ci do emerytury?

Na początku warto dowiedzieć się, jaki poziom finansów jest niezbędny, by móc przejść na emeryturę. Oczywiście, kwota ta będzie zależna od twoich preferencji. Są osoby, które nie potrzebują luksusów, by dobrze żyć, inni cenią sobie wygodne życie na wysokim poziomie.

Dla potrzeb artykułu stwórzmy osobę o imieniu Robert. To trzydziestolatek, który żyje dość skromnie, swoje miesięczne wydatki, bez większych oszczędności może zamknąć w kwocie 2500 złotych. Nie jest to ogromna suma, można stwierdzić, że to kwota optymalna. Robert pragnie pewnego dnia przejść na 10-letnią emeryturę, by wtedy poświęcić się swojej pasji- pisaniu. Pragnie zostać autorem książek. Obecnie pracuje w dobrze działającej firmie, miesięcznie zarabia około 3500 złotych na rękę. Jego miesięczne wydatki to 2000 złotych, chociaż czasami pojawiają się sytuacje losowe, wtedy wydaje o 500 złotych więcej. Kiedy zatem Bob będzie mógł przejść na emeryturę? Tutaj należy na chwilę się zatrzymać, emerytura, na którą chce przejść Robert to okres 10 lat wolności od pracy zarobkowej. Innymi słowy, przez te 10 lat Robert nie chce w ogóle skupiać się na swoich finansach, chce utrzymywać się poprzez wydawanie zgromadzonego kapitału. Łatwo policzyć, że skoro miesięcznie wydatki Roberta to 2500 złotych, to kwota, którą potrzebuje, by móc rozpocząć 10-letni okres przerwy to: 2500 X 12 (miesięcy) X 10 (lat) = 300000 złotych. Jest to dość spora suma.
Jeśli założymy, że Robert będzie odkładał miesięcznie 1500 złotych, to uzbieranie tej sumy zajmie mu nieco ponad 16 lat. Pocieszające jest to, że kwota ta może, a nawet powinna być oprocentowana na odpowiednim rachunku. Oznacza to, że uzbieranie jej będzie zdecydowanie szybsze.

Jak ten przykład wykorzystać dla siebie? W bardzo prosty sposób. Na początku warto spisać kilka informacji o sobie, a są to:
1) miesięczne wydatki;

2) miesięczne przychody;

3) miesięczna kwota, jaką jesteśmy w stanie odłożyć;

4) obecny majątek;

5) pieniądze zamrożone w tym, co możemy sprzedać – niepotrzebne rzeczy, obrazy, antyki itd.

Gdy uzyskasz te informacje, warto posłużyć się analogicznymi obliczeniami. Czyli po pierwsze należy ustalić czas, na jaki pragniesz udać się na emeryturę. Następnie należy pomnożyć ten okres przez 12 oraz przez miesięczne wydatki. Wynik będzie celem, do jakiego dążysz, by móc przejść na emeryturę.
Dalej należy uzyskaną kwotę podzielić przez miesięczne oszczędności i liczbę 12. To ukaże nam, ile jeszcze lat trzeba oszczędzać. Warto zauważyć, że od tej kwoty można odjąć kwotę swoich obecnych oszczędności, majątek ulokowany w nieruchomościach czy cennych przedmiotach. Jeśli do tematu własnej emerytury podejdziesz racjonalnie, nie będziesz musiał pracować, aż tak długo, a przynajmniej uzyskasz psychiczny komfort, że możesz sobie w pewnym momencie odpuścić i zająć się sobą!

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.