Likwidacja OFE – co warto wiedzieć?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 26 czerwca 2019
OFE

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się informacje na temat likwidacji OFE. Temat ten budzi wiele emocji, warto zatem poznać kilka faktów i dowiedzieć się, co właściwie stanie się z naszymi pieniędzmi. Na początku jednak, zastanówmy się, czy likwidacja OFE to dla nas dobra wiadomość?

Tutaj pojawi się dobra informacja- głównym zadaniem likwidacji OFE jest prywatyzacja oszczędności. Oznacza to, że po likwidacji OFE nasze oszczędności będą w pełni prywatne. Tzn. trafią do naszych rąk, jeśli zdecydujemy się na przesyłkę pieniędzy z OFE na IKE, czyli rachunek w funduszu inwestycyjnym. Drugą opcją jest przelanie pieniędzy do ZUS.

Przekształcenie OFE jest częścią zapowiadanych zmian z 2016 roku, które mają wzmocnić polski system emerytalny. Pieniądze zgromadzone na OFE, według planów, mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne, w których będziemy mieli Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jak już zostało wspomniane, drugim wyborem będzie przelanie kapitału do ZUS – tutaj będzie trzeba wypełnić stosowną deklarację. Warto pamiętać, że zależnie od wyboru, nasze pieniądze wpłyną do nas innymi drogami. Warto wskazać dwie główne drogi przepływu kapitału z OFE.
·         W zależności od naszej decyzji, możemy przyjąć przekształcenie OFE w IKE – tutaj zapłacimy 15 proc. opłaty za przeniesienie środków, opłata ta będzie pobrana w 2 ratach po 7,5 proc. w 2020 roku i 2021 roku. Zgromadzone fundusze w ratach lub w całości będziemy mogli wypłacić w wieku 60 lub 65 lat.
·         Drugą opcją jest przeniesienie OFE do ZUS, wtedy nasze pieniądze zostaną uznane na przyszłą emeryturę, co po osiągnięciu konkretnego wieku emerytalnego pozwoli na uzyskiwanie comiesięcznych wypłat.

Bardzo istotną informacją jest fakt, że likwidacja OFE wiąże się z PPK (Pracowniczymi Planami Kapitałowymi). Model PPK został już przetestowany w kilku krajach, jest stosunkowo skuteczny, jeśli chodzi o obszar zarządzania oszczędnościami. Co więcej, PPK ma wspierać rynek rodzimy, a także budować lepszy kapitał emerytalny Polaków. Jest to szczególnie istotna informacja, ponieważ Polacy większość swoich oszczędności trzymają na nieoprocentowanych rachunkach. Można zatem przypuszczać, że PPK to dobry krok do stworzenia prywatnych rachunków emerytalnych, które mogą w przyszłości dać nam dodatkowy obszar zysku.

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.