Proces zakupu nieruchomości w kilku podstawowych krokach

Michał Herman

Autor: Michał Herman

Dodano: 7 listopada 2018
dom-wynajem-kroki-budynek

Zakup mieszkania nie jest zadaniem ekstremalnym, chociaż złożonym i często czasochłonnym. Dobre przygotowanie się, do zakupu mieszkania nowego, czy z rynku wtórnego, jest więc bardzo istotne.  Na szczęście można wyróżnić kilka kroków, które mogą ułatwić inwestycje.

Ważne jest to, by nie zostać ogranym przez sprzedającego, i nie zapomnieć o dopełnieniu wszystkich potrzebnych formalności. Pierwsze zadanie to ustalenie celu, w jaki zamierzamy nabyć nieruchomości. Czy to będzie nasze mieszkanie do zamieszkania, czy może inwestycja pod wynajem, lub lokal na odsprzedaż? Gdy już zdecydujemy, nastąpić musi faza wyboru mieszkania. W tym przypadku istotna będzie lokalizacja, metraż czy rozkład lokalu. Oczywiste jest, że istotą tego przedsięwzięcia jest zakup, a więc wybranie odpowiedniej oferty

Wybór oferty

Tu też musimy podjąć decyzję, jak takie oferty będziemy wyszukiwać. Czy zdamy się jedynie na siebie, czy skorzystamy z pomocy jednej z wielu agencji nieruchomości? A może jedno i drugie. Nie zapomnijmy jednak nigdy, o sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości oraz negocjacjach cenowych. W procesie inwestycyjnym każda złotówka będzie ważna, a potrzeb nigdy nie zabraknie. Gdy przez te sprawy przebrniemy, musimy podjąć decyzję o formie finansowania naszego zakupu. Na tym etapie znamy już, rzeczywistą sumę potrzebną do zrealizowania transakcji. Przyszedł też czas, na wybór odpowiedniej oferty kredytowej, lub wydanie gotówki. Jeśli postawimy na kredyt hipoteczny, nie ograniczajmy się do oferty z jednego banku. Sprawdzić również warto, czy przysługują nam jakieś rozwiązanie, zawarte w programach rządowych. Nie zapomnijmy o kosztach, które trzeba ponieść, w związku z opłatami notarialnymi i sądowymi. W każdym przypadku weźmy pod uwagę koszty związane z remontem, czy wyposażeniem mieszkania. Co istotne, choć zabrzmi to dla niektórych jak oczywistość – wszelka, nawet ta pozornie najmniej znacząca wiedza, może nam pomóc, w podjęciu trafnej decyzji.

Michał Herman

Autor: Michał Herman

Początkowo pracował w korporacji związanej z telekomunikacją. Potem fotograf przez lata z własnym studiem, audiofil, pasjonat sztuki zegarmistrzowskiej. Mariaż z rynkiem nieruchomości wynika z doświadczeń życiowych, jak i osobistych zainteresowań.