Odliczenia podatkowe – co można odliczyć?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 6 lutego 2019
Fotolia_118690170_Subscription_Monthly_M

Jak pewnie wiesz, najbliższe miesiące związane są z corocznym rozliczeniem podatkowym. Sprawa ta jest istotna dla większości z nas. Niewiele osób jednak pamięta, że płacony podatek można obniżyć. Co więcej, do niektórych ulg z pewnością się kwalifikujemy, jednak nie wiemy, że dane ulgi istnieją.

Przy odliczaniu określonych ulg, trzeba pamiętać, że Urząd Skarbowy może zażądać od nas stosownych dokumentów, które potwierdzą, że dana ulga nam przysługuje. Pamiętaj, zatem, że każdą ulgę należy móc udokumentować.

Darowizny

Część z nas przeznacza określony segment swoich dochodów na organizacje społeczne lub wspólnoty wyznaniowe. Przykładami takich organizacji może być hospicjum, kościół, WOŚP, czy też Polska Akcja Humanitarna. Cała przekazana kwota może być odliczona od podatku, z zastrzeżeniem, że kwota ta nie może przekroczyć 6% naszego dochodu. Należy także mieć stosowny dokument potwierdzający wpłatę, który będzie zawierał: kwotę, datę, potwierdzenie przyjęcia, dane osoby przekazującej darowiznę. Stosowny dokument można uzyskać przez pobranie potwierdzenia przelewu z naszego banku.

Ulga dla krwiodawców

Oddawanie krwi oprócz szlachetnego charakteru może mieć również pożyteczny aspekt finansowy. W przypadku oddawania krwi można odliczyć maksymalnie 6% dochodu podatnika. Według prawa za 1 litr krwi przysługuje możliwość odliczenia 130 zł. Dokumentację związaną z oddaną ilością krwi możemy uzyskać ze stacji krwiodawstwa, w której oddawano krew. 

Ulga rehabilitacyjna

Ulga ta polega na odliczeniu tej kwoty, która została przeznaczona na cele rehabilitacyjne dla nas, bądź osoby innej, która związana jest pewną niepełnosprawnością. Tutaj można wliczyć koszty związane z przewoźnikami, wydatki na psa-przewodnika, czy też na samochód. Oczywiście można odliczyć także wydatki poniesione na same zabiegi rehabilitacyjne.

Inne ulgi

Lista możliwych odliczeń jest dość długa. Do popularnych ulg podatkowych należą: ulgi rodzinne – w zależności od liczby dzieci przysługuje nam inna kwota. Ulgi związane z dojazdem do pracy, dostępem do internetu – można tę ulgę wykorzystać jedynie przez dwa następujące po sobie lata, a maksymalna kwota to 760 zł. Kolejna ulga związana jest z kontem IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, przy czym maksymalna kwota odliczenia to 5 331,60 zł.

Zasada 5 lat

W przypadku ulg podatkowych Urząd Skarbowy może, lecz nie musi zażądać od Ciebie stosownych dokumentów, które potwierdzą, że przysługiwała Ci dana ulga podatkowa. Warto tutaj zaznaczyć, że Urząd ma prawo dokonać wglądu do 5 lat wstecz. Oznacza to, że dokumenty związane z ulgami za rok 2018 będziesz mógł wyrzucić bez obaw dopiero po 2023 roku. Stosowne dokumenty warto przechowywać w wersji papierowej, jednak wersja elektroniczna będzie również bardzo przydatna.

1% – Twój wybór

Jak co roku, możesz przekazać swój 1% z rozliczenia podatkowego na stosowną OPP (Organizację Pożytku Publicznego). Należy pamiętać, że przekazać 1% można jedynie organizacjom wskazanym w wykazie ustawowym. W innym wypadku 1% zostanie przekazany dla Skarbu Państwa.

To Twoje pieniądze

Pamiętaj, że korzystanie z ulg podatkowych to nie tylko Twój przywilej, lecz wręcz obowiązek w racjonalnym podejściu do finansów. Tak czy inaczej, pieniądze, które przekazujesz w podatkach, są Twoją własnością – sam na nie zapracowałeś. Korzystanie z ulg to jedna z metod na odzyskanie tych pieniędzy. Oczywiste jest, że sam wiesz lepiej, jak zagospodarować swoim majątkiem.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.