Jak optymalnie wykorzystać drukarkę

Dodano: 6 stycznia 2020
drukarka

Dla wielu z nas prywatna drukarka jest niezbędna. Oto wskazówki dotyczące zakupu i użytkowania tego urządzenia.

Tusz, czy laser?
Zwłaszcza jeśli drukujesz tylko od czasu do czasu, drukarka laserowa będzie lepszą alternatywą. Gdy rzadko używamy drukarki, tusz może wysychać. W takim przypadku należy wymienić wkład z tuszem, a niekiedy nawet całą głowicę drukującą. Drukarki laserowe obecnie nie są droższe od drukarek atramentowych, a są tańsze w utrzymaniu.
Nasza wskazówka: drukarka atramentowa do druku fotograficznego jest nie warta zachodu. Prawie wszystkie sieci drogerii mają sprzęt, który drukuje lepsze zdjęcia niż urządzenie domowe i to za mniejsze pieniądze!

Ważne! Przy drukowaniu laserowym ograniczamy również zanieczyszczenie powietrza ozonem i pyłami, które wdychamy.

Ostrożnie, odpady!
W niektórych drukarkach laserowych toner i bęben są połączone i trzeba je wymieniać razem. To kosztowne i bardzo nieekologiczne przedsięwzięcie. Jak pokazuje przykład wielu drukarek laserowych, bęben wytrzymuje 5-10 razy dłużej niż wkład. Przy zakupie zwracaj więc uwagę na to, by bęben i toner można było wymieniać osobno.
Nasza wskazówka: jeśli kupujesz kolorowy atrament nigdy nie powinieneś używać modelu, który łączy w sobie trzy lub cztery zbiorniki kolorów w jednym wkładzie. Wtedy jeśli zabraknie tylko jednego odcienia, trzeba będzie wymienić cały wkład.

Do czego nadają się urządzenia wielofunkcyjne?
Za 500-1000 zł można kupić urządzenie, które dodatkowo skanuje, kseruje i wysyła faks. Nasze doświadczenie mówi, że funkcja skanowania jest niezwykle praktyczna. Wszystko, co musiałbyś skopiować przed oddaniem (np. dokumenty podatkowe) możesz zeskanować i przechowywać w formacie PDF, a w razie potrzeby wydrukować lub wysłać mailem.
Nasza wskazówka: nawet przy użyciu prostego urządzenia wielofunkcyjnego można też skanować zdjęcia – bardzo praktyczne w przypadku prezentowania starych zdjęć rodzinnych, na przykład podczas urodzinowego pokazu slajdów.

Uwaga! Funkcja drukowania dwustronnego pomaga oszczędzać papier.

Redukcja kosztów
Im mniej kosztuje drukarka, tym droższe będzie jej użytkowanie. Producenci często zarabiają na drogich wkładach. Zamienniki wkładów, które nie pochodzą od producenta drukarki są znacznie tańsze.
Nasza wskazówka: nie polegaj na recenzjach sklepów internetowych. Niektórzy sprzedawcy wkładów z recyklingu pomagają sobie, nagradzając pozytywne oceny darmowymi wkładami.

Wypełnienie w lokalnym sklepie
Uzupełnianie wkładów we własnym zakresie jest trudną czynnością i w wielu przypadkach prowadzi do pogorszenia jakości druku. Skorzystaj z usług doświadczonych sklepów i tam wypełnij wkład.
Nasza wskazówka: wielu producentów instaluje liczniki we wkładach, które pozwalają tylko na pewną liczbę drukowanych stron. Po osiągnięciu tej liczby ponowne napełnianie wkładu nie ma sensu. Dlatego w odpowiednim sklepie warto zapytać, czy posiadają narzędzie do resetowania licznika.


Papier do drukarki – na co zwrócić uwagę?
1. Ponieważ papier lubi się do siebie „kleić”, przed włożeniem papieru do podajnika, warto go przekartkować.
2. Wiele papierni strzałką na opakowaniu oznacza gładszą stronę papieru. Włóż papier tak, aby drukować na „tej lepszej” stronie – w zależności od metody pobierania papieru danej drukarki, musi ona znajdować się na wierzchu lub od spodu.
3. Niektóre papiery fotograficzne i folie do druku nadają się tylko do drukarek atramentowych, a inne tylko do laserowych. Należy zachować ostrożność, ponieważ niewłaściwe użytkowanie może spowodować zabrudzenie lub uszkodzenie drukarki.