Czy używać popularnego narzędzia CCleaner

Dodano: 14 grudnia 2019
cc

Czytałem rozbieżne opinie na temat znanego narzędzia CCleaner. Niektórzy wychwalają program i polecają go do czyszczenia komputera, inni ostrzegają przed nim. Która opinia jest właściwa? Jak dotąd korzystam z niego bez żadnych negatywnych skutków.

Program CCleaner ma zarówno kilka wad, jak i zalet. W zależności od punktu widzenia biorący pod uwagę dany aspekt, możesz usłyszeć rekomendację lub ostrzeżenie przed użyciem programu. Poniżej dokonaliśmy podsumowania.

Oto przegląd zalet:

  • CCleaner rzeczywiście dysponuje bardzo efektywną funkcją czyszczenia. Dzięki niej możesz skutecznie wyszukać zbędne pliki licznych programów, a także samego systemu Windows, które możesz bardzo wygodnie usunąć za pomocą kilku kliknięć myszką.

  • Korzystając z Ccleanera szybko i wygodnie odinstalujesz programy. Pozbędziesz się także wszystkich związanych z programem plików, które zwykle zostają na dysku.

  • Ponadto program umożliwia wygodne usunięcie niepotrzebnych wtyczek w przeglądarkach takich jak Internet Explorer, Firefox i Google Chrome.

  • Korzystając z CCleaner możesz zarządzać programami, które uruchamiają się przy starcie systemu Windows, analizować wykorzystanie dysku twardego lub bezpiecznie usuwać niechciane pliki.

Praktyczna wskazówka: CCleaner daje CI przegląd wtyczek w swojej przeglądarce internetowej

Niestety CCleaner ma również trzy spore wady, które stawiają pod znakiem zapytanie korzystanie z programu:

  • CCleaner to program, który zwykle wymaga korzystania z uprawnień administratora. Stąd w starszych wersjach programu po uruchomieniu pojawiało się zapytanie kontroli konta użytkownika. Obecna wersja pomija to zapytanie za pomocą sztuczki. CCleaner uzyskuje prawa administratora, a Ty nawet tego nie zauważasz. Jednak to sprawia, że w Twoim systemie pojawia się luka bezpieczeństwa: złośliwy program może maskować się jako CCleaner lub zająć jego miejsce i wtedy bez Twojej wiedzy poczynić szkody dzięki prawom administratora.

  • CCleaner wciąż posiada funkcję Registry Cleaner, która umożliwia porządkowanie rejestru Windowsa. Takie czyszczenie jest dostępne już od dobrych 20 lat, ale nie ma namacalnych dowodów na to, że system działa dzięki temu lepiej lub stabilniej. Wręcz przeciwnie: jeśli rejestr zostanie zbyt dokładnie wyczyszczony, może to doprowadzić do szkód w systemie Windows. W najgorszym wypadku może dojść do poważnych awarii ważnych funkcji systemu lub nawet cały system Windows może przestać działać.

  • Po instalacji program CCleaner oferuje także funkcję AutoStart, która monitoruje dysk twardy i znajdujące się na nim pliki. Ten program tylko niepotrzebnie obciąża Twój system.

Rys. 1. CCleaner to rozbudowane narzędzie do pozbywania się zbędnych plików i innych elementów w Windows

Naszym zdaniem CCleaner to poręczny i łatwy w użyciu program, który może zdziałać wiele dobrego, nie tylko oczyszczając dysk twardy, ale także odinstalowując zbędne programy i rozszerzenia przeglądarki. Jednak uważamy, że jego używanie jest niepotrzebne. Korzystanie z takich funkcji, jak oczyszczanie dysku systemu Windows, Panel Sterowania i zarządzanie wtyczkami w większości przeglądarek spełnia te same cele.

Jeśli będziesz polegać na dostępnych od początku funkcjach systemu Windows, oszczędzisz sobie tworzenia zbędnych (i denerwujących) luk bezpieczeństwa w systemie.

Jeśli CCleaner dalej podoba Ci się tak bardzo, że za wszelką cenę chcesz z niego korzystać, zalecamy: zrezygnuj z korzystania z wbudowanego Registry Cleaner, w przeciwnym razie narażasz się na ryzyko uszkodzenia systemu Windows.