Jak przywrócić skróty na pasku zadań

Dodano: 1 września 2019
cccleaner


Kilka razy utworzyłem skrót do jednego z moich folderów na pasku zadań. Ale raz za razem skrót znika, mimo że sam go nie usuwam. Na szczęście nie ma to wpływu na dane znajdujące się folderze, do którego odsyła skrót. Próbowałem również wyczyścić komputer przy pomocy programu Ccleaner. Co mogę zrobić, aby rozwiązać problem?


CCleaner jest jednym z programów, który może spowodować zniknięcie Twoich skrótów w pewnych okolicznościach. Wszystko zależy od tego, jak skonfigurowane są ustawienia dotyczące zakresu czyszczenia w CCleaner lub które „niepotrzebne” skróty mają być usunięte podczas czyszczenia. To może być przyczyną znikania skrótów. Sprawdź, czy Twoje skróty znikają po użyciu CCleanera.


Wszystkie funkcje, które są potrzebne do czyszczenia dysku twardego, znajdują się w samym systemie Windows. Użyj funkcji ,,Oczyszczanie dysku”, aby usunąć niepotrzebne pliki. Uruchomisz go w taki sam sposób zarówno w systemie Windows 7, jak i Windows 10.

  1. Naciśnij kombinację klawiszy [Windows]+[R]. Otworzy się okno Uruchamianie.

  2. W polu tekstowym wpisz polecenie cleanmgr i naciśnij klawisz [Enter]. Teraz rozpocznie się czyszczenie dysku.

  3. W następnym oknie klikając myszką zaznacz wszystkie opcje na liście, aby maksymalnie wyczyścić dysk twardy (patrz ilustracja na następnej stronie).

Opcjęopróżniania kosza wybierz tylko wtedy, jeśli wcześniej sprawdziłeś, czy nie znajdują się w nim jakieś ważne pliki.

Rys. 1. Pewne i skuteczne: oczyszczanie dysku w systemie Windows

  1. Na koniec kliknij przycisk OK, aby za jednym razem trwale usunąć wybrane pliki.

Dodatkowa wskazówka: jeśli chcesz przeprowadzić dokładne czyszczenie dysku, najpierw kliknij przycisk Oczyść pliki systemowe. Po kilku sekundach dostępna lista wydłuży się i zobaczysz na przykład opcję usunięcia starych aktualizacji systemu Windows. Po wybraniu tej opcji narzędzie Oczyszczanie dysku usunie pobrane i już niepotrzebne pliki instalacyjne aktualizacji systemu Windows. To zazwyczaj kilka gigabajtów danych.

Nie martw się: zainstalowane aktualizacje zostaną oczywiście zachowane w systemie Windows.

Jeśli oprócz Ccleanera korzystasz z innych podobnych programów optymalizacji systemu, takich jak TuneUp lub WinOptimizer, pamiętaj, że one również mogą być odpowiedzialne za znikanie Twoich skrótów.

Przestań używać takich programów, ponieważ ukryte „optymalizacje” prawie zawsze powodują problemy. Jeśli skorzystałeś już z takiego programu do optymalizacji, cofnij ustawienia optymalizacji przy pomocy wbudowanej funkcji „Cofnij” i odinstaluj program.