Jak odmówić pożyczenia pieniędzy znajomemu

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Dodano: 6 lutego 2019
Fotolia_202858052_Subscription_Monthly_M

Kolega znów wydzwania do Ciebie, aby pożyczyć parę złotych? Członek rodziny nie przestaje pytać, czy nie pożyczyłbyś mu trochę pieniędzy? Koleżanka pisze SMS z prośbą o drobne wsparcie? Nawet jeśli masz na koncie określone środki, to pamiętaj, że nie musisz ich pożyczać, szczególnie jeśli w głowie rodzi się podejrzenie co do braku możliwości odzyskania pieniędzy. Radzimy jak asertywnie odpowiadać na takie prośby.

Chcesz stracić przyjaciela? Pożycz mu pieniądze!

Oczywiście nie zawsze i nie w każdym przypadku, jednak na pewno każdy z nas słyszał co najmniej jedną historię o relacji, która zakończyła się właśnie przez konflikt o zwrot pieniędzy.

Nie ma dwóch identycznych sytuacji. Oczywiście, jeśli o pożyczę prosi ktoś znajdujący się naprawdę w kiepskiej sytuacji, a my jesteśmy w stanie sobie pozwolić na taką pomoc, to warto wesprzeć taką osobę. Jeśli jednak kwota nie ma być przeznaczona na podstawowe wydatki, to nie miej żadnych oporów, aby odmówić.

„Potrzebuję czasu do namysłu”

Często postawieni pod ścianą nie umiemy od razu odmówić na czyjąś prośbę. Jeśli odpowiemy, że potrzebujemy kilku godzin, bądź dnia na zastanowienie, wtedy potencjalna odmowa będzie dla nas prostsza, a osoba, która nas zapytała, łatwiej ją przyjmie. Pamiętaj, że jeśli ktoś prosi Cię o pieniądze tu i teraz, to nie musisz od razu odpowiadać. To Twoje środki i to Ty decydujesz co i kiedy z nimi zrobisz!

Jeśli w przeszłości dana osoba sprawiała problem z oddaniem pieniędzy i choćby obiecywała, iż tym razem będzie inaczej, to nie daj się zwieść. Prawdopodobnie będzie tak samo. W takim wypadku możesz odpowiedzieć, że pamiętasz, iż ostatnio musiałeś się upominać o swoje pieniądze i ze względu na ten fakt, nie możesz pozwolić sobie na kolejną pożyczkę.

Musisz być stanowczy

Bez tego nie będziesz w stanie odmówić. Uświadomienie sobie faktu, że nie musisz udzielać nikomu żadnej pożyczki, jest pierwszym krokiem do upewnienia się w swojej decyzji i w nabraniu pewności. Nie powinieneś mieć żadnego poczucia winy! Niektórzy mogą manipulować w celu jego wywołania, dlatego uważaj na takie osoby.

Nie daj zmienić swojej decyzji. Gdy już stanowczo powiesz NIE, nie zmieniaj zdania. Jeśli choćby raz to zrobisz, to prawdopodobnie już zawsze będziesz się uginał, a sprytna osoba będzie wiedziała jak to wykorzystać.

Możesz, choć nie musisz podać powodu odmowy

Możesz wyjaśnić, dlaczego nie udzielisz pożyczki, ale nie musisz, decyzja należy do Ciebie. Możesz powiedzieć, że z zasady nikomu nie pożyczasz pieniędzy, że masz zaplanowane jakieś wydatki, bądź że nie posiadasz takiej kwoty. Pamiętaj, że nie musisz się tłumaczyć! Nie wdawaj się również w dyskusje. Rozmówca musi wiedzieć, że Twoja decyzja jest ostateczna i niezmienna, W ten sposób zbudujesz swoją asertywność.

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Psycholog, dziennikarz, redaktor naczelny i wydawca lokalnego czasopisma „Mamy Ochotę”. Współautor kilku książek. Prywatnie amator sportu, nowych technologii i dobrej muzyki. W wolnych chwilach słucha winyli i planuje podbój kosmosu, w międzyczasie tworząc swoją pierwszą autorską powieść.