Podstawowy podział funduszy to forma zarządzania. Na rynku najczęściej pojawiają się informacje na temat funduszy pasywnych i aktywnych. Fundusz pasywny to ten rodzaj funduszu, który naśladuje dany indeks lub inną ustaloną wartość. Czyli, jeśli fundusz inwestycyjny jest stworzony w oparciu o akcje polskie, to taki fundusz będzie naśladował wzloty i upadki naszych rodzimych akcji na giełdzie.
Jeśli fundusz odzwierciedla indeks WIG 20, będzie naśladował ruch tego indeksu. Ten rodzaj funduszu nie walczy z rynkiem, lecz po prostu „płynie” wraz z ruchem indeksów.
Drugi rodzaj stanowią fundusze aktywne. Tutaj dużą rolę odgrywają osoby zarządzające funduszem, ponieważ to te osoby wybierają konkretne spółki i inne walory do funduszu. Zatem w przypadku funduszy aktywnych dochodzi czynnik ludzki – intuicja i przewidywania analityków zarządzających.
Co więcej, fundusze aktywne mają za zadanie przebić się przez rynek, czyli osoby zarządzające mają odnaleźć takie spółki, które pozwolą osiągnąć większy zysk i wzrost, niż pokazuje rynek.
Koszty funduszy
W przypadku korzystania możliwości funduszy inwestycyjnych, trzeba zdawać sobie sprawę, że oprócz potencjału zysku, są także koszty, których najczęściej nie da się uniknąć. Oczywiste jest, że zatrudnienie profesjonalnej osoby, która będzie zarządzać funduszem, będzie kosztować. Zatem korzystanie z funduszy aktywnych, oprócz standardowych opłat za prowadzenie, dochodzą koszty związane z zarządzaniem. W przypadku funduszy pasywnych, koszty zarządzania są zdecydowanie mniejsze, co więcej, obecnie na rynku można znaleźć takie fundusze pasywne, które pobierają minimalną opłatę za prowadzenie rachunku.
Podział portfela
Bardzo często fundusze inwestycyjne deklarują w swojej nazwie, w jakie instrumenty finansowe i walory zamierzają inwestować. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że nazwa może być zagraniem marketingowym, a pełne informacje na temat inwestycji dostarczają dokumenty funduszu.
Tak też tutaj można wskazać najpopularniejsze rodzaje funduszy:
Pieniężne – inwestują głównie w papiery rynku pieniężnego. Oczekiwany zwrot z takiej inwestycji jest zdecydowanie minimalny. Jeśli do tego założymy, że część naszych zysków pożera opłata na zarządzanie, wtedy zwrot z funduszu jest symboliczny.
Dłużne – jak wskazuje nazwa, główne walory, w które funduszu lokuje pieniądze to papiery dłużne, główne obligacje. Oferują większy zysk, do tego, lokowanie pieniędzy w obligacje jest dość bezpiecznym podejściem. Ten rodzaj funduszu spodoba się osobom, które pragną podejść rozważnie do swojej przyszłości, z zachowaniem stabilnego podłoża inwestycyjnego.
Mieszane – rodzaj funduszu, który łączy w sobie najczęściej akcje i obligacje. W zależności od proporcji ten rodzaj funduszu jest bardziej lub mniej ryzykowny. Im większy udział akcji w funduszu, tym większą perspektywę zysku może zaoferować fundusz.
Akcji – głównym walorem, w który inwestuje fundusz, są akcje. W zależności od doboru akcji mogą być to spółki zagraniczne, jak i te z naszego rodzimego rynku. Ten rodzaj funduszu niesie w sobie większe ryzyko, ale także większy potencjalny zysk.
Co wybrać?
Statystyka pokazuje, że fundusze pasywne w dłuższym okresie zyskują więcej. Wiąże się to z cyklicznością rynku. Bardzo często pojawiają się nagłe sytuacje, które zmieniają wartość funduszu zarządzanego aktywnie. Często takie wydarzenia jak upadek wielkiego banku, dla analityków wydają się nieprawdopodobne. Jednak jak pokazuje historia, jeden z banków inwestycyjnych – Lehman Brothers upadł, co wiązało się z ogromnymi stratami na rynku akcji. Decyzję o tym, jaki funduszu wybrać, powinien podjąć inwestor, w oparciu o oczekiwania, jakie stawia sobie i funduszowi.
Pomocne pytania
Bardzo przydatną funkcję w przypadku inwestowania pełnią podstawowe pytania, które możemy sobie zadać. Jeśli zatem pragniesz kupić jednostki funduszu inwestycyjnego, zastanów się nad kilkoma elementami. Wiedza na temat tego, czego oczekujesz, a czego pragniesz uniknąć, pomoże w wyborze odpowiedniego funduszu. A oto i pytania!
- Na jaki okres pragniesz zainwestować pieniądze?
- Czy inwestujesz pieniądze, które mogą leżeć spokojnie nawet kilka lat?
- Czy pragniesz zabezpieczyć kapitał przed inflacją, czy też osiągnąć zysk ze swojej inwestycji?
- Czy jesteś gotów by ponieść ryzyko straty?
- Czy zdołasz przeczekać kilka miesięcy, nawet jeśli twoja inwestycja będzie notowała straty?
- Czy wiesz, jak działa fundusz, który chcesz kupić?
- Jaką sumę pragniesz zainwestować?
- Czy możesz inwestować cyklicznie podobną sumę?
Ryzyko
Na koniec pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki funduszu wybierzesz, niesie to ze sobą ryzyko. Mało który fundusz jest w stanie zagwarantować konkretny procent zwrotu z inwestycji. W przypadku inwestowania w ryzykowne instrumenty, to Ty jesteś pierwszą osobą, która jest odpowiedzialna za decyzje. Pamiętaj także, że najlepiej inwestować w takie instrumenty, których działanie się rozumie.