Żyj bezpiecznie

Autor: Jakub Jałbrzykowski

Dodano: 28 listopada 2018
49160dbf1541a958280d00a4407c7fab49bf6e40-large

Żyjemy w XXI wieku i nie musimy się obawiać, że zginiemy w wyniku jednej z krwawych potyczek plemiennych albo umrzemy z powodu szalejącej epidemii cholery lub dżumy. Można powiedzieć, że obecnie żyjemy w dużo bezpiecznych i bardziej komfortowych czasach. Niestety jest to złudne wrażenie.

 

Zagrożenia współczesnej cywilizacji, takie jak niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód, ugryzienie przez psa sąsiada, spadająca gałąź czy nieznane wcześniej choroby, których leczenie jest kosztowne, składają się na nieprzewidziane wypadki. Odwołując się do sławetnej reklamy telewizyjnej: „aż 9 na 10 wypadków zdarza się w domu”.

Jak się przed tym uchronić? Otóż wystarczy posiadać ubezpieczenie. Tylko tyle i aż tyle. Proste. Dobra, dobra, ale jakie to ubezpieczenie? Na dom? Na samochód? Odpowiedź jest prosta: Na życie! A wybór jest bardzo szeroki. W dalszej części artykułu przybliżę poszczególne rodzaje takich produktów, bo jest ich kilka. Mimo że cel mają ten sam, różnią się działaniem.

NNW – Następstwo Nieszczęśliwych Wypadków

Cena: od 50 zł/mc

 

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie obowiązuje w razie nieszczęśliwego wypadku, czyli takiego, którego nie mogliśmy przewidzieć. Chodzi o zdarzenia, na które nie mamy wpływu bezpośrednio, np. gdy idziemy chodnikiem i nagle z impetem wpada na niego pojazd. Jeśli takie zdarzenie miałoby miejsce na jezdni, gdy weszliśmy na nią na czerwonym świetle, wtedy pieniądze z takiego ubezpieczenia nie zostaną wypłacone. Dlaczego? Bo świadomie stworzyliśmy sytuację, która doprowadziła do wypadku.

Na życie i dożycie

Cena: od 50zł/mc

Można powiedzieć, że to taki trzeci wariant NNW, który jest rozwinięciem poprzedniej formy, ubezpieczenia „na życie”, z tym że pieniądze można uzyskać bez doznawania uszczerbku na zdrowiu. Jak to możliwe? Otóż nie jest tajemnicą, że ubezpieczenie kosztuje i trzeba za nie płacić. Klasyczna forma to profilaktyka. Płacimy składki, coś się dzieje i są pieniądze, ale jak nic się nie dzieje, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma „czysty zysk”.

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Cena: od 150 zł/mc

Jest to ubezpieczenie, które jest wypłacane tylko albo wyłącznie w wyniku śmierci NNW Ubezpieczonego, ale jeśli dożyjemy do końca umowy otrzymujemy nasze środki. W zależności od okresu jej trwania może to być ponad 100 procent. Jest to możliwe, gdyż pieniądze, które są tam wpłacane, zostają zainwestowane – pracują na nas.

To rozwiązanie bardziej oszczędnościowe, niż ubezpieczeniowe, jednak dzięki posiadaniu w sobie NNW nasze środki są chronione przez podatkiem dochodowym – 19%.

 

Zabezpieczenia zdrowia, czyli pakiety i ubezpieczenia zdrowotne

Pakiet medyczny: od 45 zł/mc

Ubezpieczenie zdrowotne: od 89 zł/mc

Pakiet zdrowotny/medyczny, to nic innego jak prywatna opieka medyczna. Jest to aktywna forma ochrony naszego zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne jest biernym rozwiązaniem – jego zadaniem jest zabezpieczenie w razie wykrycia poważnej choroby, a raczej uchronienie przed związanymi z tym kosztami, jakie niesie za sobą chociażby nowotwór. Przypomnę, że koszty takiego leczenia idą w setki tysięcy złotych, a takie zabezpieczenie może opiewać nawet na 2 000 000 euro w placówkach zagranicznych. Ilość objętych chorób jest zależna od wybranego pakietu.

 

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej

Cena: od 25 zł/mc

Stosunkowo nowa propozycja na polskim rynku ubezpieczeniowym. Jednak jest to nic innego jak prywatna opieka prawnicza! Wadliwy produkt? Problemy z reklamacją? Mało fachowa firma remontowa? Ktoś dokucza dziecku w szkole? Doszło do znieważenia naszej osoby? Po co się tym przejmować! Wystarczy telefon do prawnika (firmy oferującej takiej ubezpieczenie), który instruuje nas co należy zrobić lub przejmuje sprawę i zajmuje się nią, a my możemy iść do kina.