Zobacz, jak ważna jest rola zapory sieciowej (firewalla)

Dodano: 14 października 2020
virus

Oprócz programu antywirusowego Twój komputer jest także chroniony przed zagrożeniami z sieci przez tak zwany firewall. Jednak z reguły użytkownicy nie wiedzą, jakie dokładnie zadania wykonuje i jak może chronić komputer przed niepożądanym dostępem ze strony cyberprzestępców.

 

Firewall jest niczym bramka, która kontruje dostęp do łącza internetowego. Znane i zaufane programy, jak przeglądarka internetowa lub program pocztowy, mogą wysyłać i pobierać dane bez ograniczeń. Aby zdecydować, czy dany program jest godny zaufania, większość firewalli ma tak zwaną białą listę, zawierającą spis wszystkich ważnych i powszechnie używanych programów wymagających dostępu do Internetu. Jeśli program znajduje się na tej liście, dostaje ,,przepustkę”.

 

Rys. 1. Okno zapory Windows Defender. Nie polecamy samodzielnego zmieniania jej ustawień

 

Wszystkie nieznane i niewymienione na liście programy zostaną zablokowane od razu. Jeśli złośliwy program pozostanie niezauważony na komputerze, zablokowana zostanie mu w ten sposób droga do wysyłania i odbierania danych. Jednak połączenie internetowe jest niezbędne, gdy taki złośliwy program chce wykonać swoje działanie, np. jako program sterujący zdalnie komputerem lub szpiegujący Twoje dane. Blokada połączenia chroni komputer przed sytuacją, w której cyberprzestępca przejmuje kontrolę nad systemem Windows za pośrednictwem złośliwego oprogramowania. Jeśli firewall zauważy próbę wysłania danych przez nowy program, pojawi Ci się komunikat ostrzegawczy. Jako użytkownik komputera możesz zdecydować, czy chcesz zezwolić na połączenie internetowe, czy nie:

  • Właśnie zainstalowałeś program, uruchomiłeś go i wiesz, że jest godny zaufania? Wtedy udziel zgody na połączenie z Internetem.

  • Sam nie podejmowałeś żadnych działań i jesteś zaskoczony, że program chce połączyć się z obcą witryną. Nie zezwalaj na takie połączenie internetowe. Narazisz w ten sposób komputer na uszkodzenia.


Potrzebujesz dodatkowego programu typu firewall?

System Windows jest wyposażony we własny firewall już od wersji XP. Ta zapora sieciowe ma tak szczegółową i obszerną ,,białą listę”, że wyszczególniony jest niemal każdy program internetowy. Dlatego podczas bieżącej pracy rzadko dostajesz powiadomienia przez ostrzeżenia ze strony firewalla. Instalacja dodatkowej zapory ogniowej nie jest tym samym konieczna.