Większe bezpieczeństwo dzięki „piaskownicy”

Dodano: 18 października 2020
virus

Tak zwany Sandbox, w języku polskim: piaskownica, to technologia, która uruchamia program w ściśle monitorowanym obszarze systemu komputerowego. Jeśli taki program okazał się szkodliwy, w piaskownicy nie może, lub bardzo prawdopodobnie, że nie będzie stanowił zagrożenia dla reszty systemu Windows.

 

Sposób funkcjonowania jest zasadniczo dość prosty: kiedy program próbuje zapisać dane na dysku twardym komputera, dzięki piaskownicy wszystkie te dane są przekierowywane do bezpiecznego, wcześniej stworzonego folderu. Ta sama zasada obowiązuje, gdy dany program usiłuje zmienić rejestr systemu Windows. Za każdym razem Twój system Windows pozostaje chroniony i zmiany nie zostają zapisane, nawet gdy program usiłuje manipulować ustawieniami Windowsa.

 

Podobnie piaskownica zazwyczaj umożliwia kontrolę połączenia sieciowego: bez Twojej zgody nie będzie możliwe żadne połączenie z Internetem dla programu w piaskownicy.

 

Taka technologia jest stosowana przede wszystkim dla programów, które uważane są za mogące stanowić drzwi wejściowe dla złośliwego oprogramowania. Na przykład wszystkie główne przeglądarki internetowe - Mozilla Firefox, Google Chrome i Microsoft Edge – są domyślnie uruchamiane z piaskownicy. Jednak jako zwykły użytkownik nawet tego nie zauważysz.

 

Technologia piaskownicy jest już znana od dawna: na przykład narzędzie ,,Sandboxie” dla systemu Windows (do bezpłatnego pobrania na stronie www.sandboxie.com) jest dostępne już od 2004 r.

 

Jednak użytkownicy Microsoft Windows 10 Pro wkrótce nie będą już potrzebować darmowego programu: począwszy od wersji 1903 w systemie będzie istniała piaskownica samego Windowsa. Dzięki temu uruchomisz ,,Windows w Windowsie”, który bezpiecznie izoluje nieznane programy i umożliwia ich wypróbowanie bez ryzyka.

 

Rys. 1. Dzięki systemowi Windows 10 w wersji 1903 możesz bezpiecznie testować nowe programy w piaskownicy

 

Piaskownica oferuje następującą zaletę w kwestii bezpieczeństwa: jeśli mimo zachowania wszystkich środków ostrożności, miałeś kontakt ze złośliwą funkcją lub szkodliwym programem na fałszywej stronie, dzięki piaskownicy trudno danemu zagrożeniu ,,wydostać się” z przeglądarki i zainfekować resztą systemu Windows.