Zabezpiecz się przed śledzeniem Twojej aktywności w sieci

Dodano: 5 sierpnia 2020
firefox

Liczne strony internetowe posiadają możliwość śledzenia Twoich zainteresować lub linków, które kliknąłeś, by wykorzystywać to w celach reklamowych. Tak dzieje się już od dłuższego czasu.


Ale dysponujesz ochroną: prawie wszystkie przeglądarki mogą blokować moduły stron internetowych, które odpowiadają za śledzenie aktywności.

Problemem jest to, że niektóre strony, których działalność jest finansowana z reklam, takie jak Spiegel Online, nie mogą zostać otworzone, jeśli zablokowałeś możliwość śledzenia aktywności. I dopóki całkowicie nie wyłączysz takiej ochrony, nie możesz swobodnie przeglądać witryny.

Najnowsza wersja Firefoksa - 63.0 zawiera jednak pewną funkcję, która umożliwia włączanie śledzenia aktywności jedynie na wybranych stronach. Dlatego też znów będziesz mógł przeglądać Spiegel Online jak dotychczas, a w pozostałych przypadkach nie będziesz musiał udostępniać wglądu w swoją aktywność w sieci.

Aby sprawić, że tylko dana strona internetowa zyska dostęp do śledzenia Twojej aktywności, wystarczy kilka kliknięć:

  1. Włącz ochronę przed śledzeniem aktywności dla wszystkich stron internetowych. Aby to zrobić, uruchom przeglądarkę Firefox i kliknij ikonę Menu w prawym górnym rogu. W rozwijanym menu wybierz Ustawienia jednym kliknięciem myszy. Spowoduje to otwarcie nowej karty przeglądarki z ustawieniami.

  2. Kliknij na znajdującą się na marginesie po lewej stronie pozycję Prywatność i bezpieczeństwo. Aktywuj obydwie opcje znajdujące się po prawej stronie w obszarze Blokowanie treści: Wszystkie elementy śledzące i Zawsze. Zamknij kartę przeglądarki Ustawienia, klikając krzyżyk na karcie. Od teraz jesteś chroniony przed śledzeniem aktywności na wszystkich stronach.

  3. Jeśli otworzysz zaufaną stronę, której nie możesz oglądać bez zezwolenia na śledzenie aktywności, jak np. wip.pl, kliknij ikonę Tarczy po lewej stronie paska adresu.

Rys. 1. Ikona Tarczy służy do zarządzania funkcjami bezpieczeństwa Firefoksa

  1. W menu podręcznik kliknij Wyłącz dla tej witryny. Umożliwi to śledzenie aktywności jedynie na tej stronie, ale dzięki temu będziesz mógł spokojnie przeczytać treść witryny. Na pozostałych ulubionych stronach ochrona pozostaje włączona.

Rys. 2. W menu możesz zdjąć ochronę jedynie z danej strony