Oszczędzanie na elektronice – dlaczego nie warto kupować najtańszego sprzętu?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 12 marca 2019
Fotolia_48166360_Subscription_Monthly_M

Jak kupować elektronikę? Czy warto kupić droższy model? To pytanie pojawia się bardzo często przy zakupach technologicznych. Niezależnie, czy kupujemy telefon, czy też suszarkę, warto wiedzieć, jak nie przepłacać, a jednocześnie kupić dostatecznie dobry sprzęt elektroniczny.

Tanie kupowanie kosztuje dużo – te słowa okazują się najczęściej prawdą. Tani sprzęt często ulega zniszczeniom i wymaga napraw po krótkim czasie użytkowania. Po części związane jest to z gorszą jakością materiałów, które są wykorzystywane. Nie da się przecież ukryć, że cena komponentów, które zostały użyte, muszą być zawarte w cenie. Jak zatem wybrać właściwy sprzęt, a także, dlaczego kupno najtańszego nie jest najlepszą decyzją?

Po co kupujesz?

Świetnym punktem wyjścia do zakupów jest zastanowienie się nad celem kupna danego sprzętu. Tutaj wchodzą w grę pytania związane z użytkowaniem, miejscem, gdzie będziesz wykorzystywać daną elektronikę, fakt, czy będzie trzeba przenieść kilka razy dany sprzęt w inne miejsca, częstotliwość używania sprzętu. To jedynie kilka zagadnień, jednak w zależności od odpowiedzi, obszar poszukiwań będzie zupełnie inny. Jeśli odpowiedz na większość pytań, to zdasz sobie sprawę, czy gwarancja, która jest tak często polecana przez sprzedawców, jest rzeczywiście opłacalna.

Tani sprzęt kosztuje dużo

Jak było wspomniane, w dużej mierze tani sprzęt jest tani jedynie do momentu naprawy. Często zdarza się, że elementy użyte w tańszych produktach są pozbawione możliwości naprawy, a ostateczną deską ratunku jest kupno nowego komponentu. To najczęściej wiąże się z jeszcze większymi kosztami przywrócenia urządzenia do życia. Kolejna sprawa to brak dostępności komponentów niepopularnych modeli i marek. O ile firmowe urządzenia są odpowiednio zabezpieczone przez producentów, to modele tańsze są często poza rynkiem, bardzo trudno wtedy znaleźć odpowiedni element zamienny. Oprócz napraw, w grę wchodzą elementy budowy sprzętów, tańsze zamienniki  mogą być wykonane z mniejszą precyzją i przemyśleniem, oznacza to, że dodatkowym kosztem może być konserwacja i czyszczenie urządzenia.

Czy mam przepłacać?

Warto zaznaczyć, że istnieje różnica pomiędzy sprzętami tanimi a sprzętami z niższej półki. Sprzęty tanie, często próbują oferować nieproporcjonalny stosunek ceny do teoretycznej wartości. Jeśli przyjmiemy, że sprzęt z wysokiej półki będzie kosztować 3000 złotych, a sprzęt za 300 złotych oferuje te same funkcje co sprzęt droższy, możemy podejrzewać, że jest to prawdopodobnie kłamstwo. Co prawda, sprzęt tani może oferować te same funkcje, jednak popsują się one zapewne po chwili użytkowania. Z drugiej strony, na rynku możemy odnaleźć wiele sprzętów, które oferują dobrą jakość i dobrą cenę. Tutaj można podać przykład z rynku smartfonów, często można kupić zamienniki europejskich lub amerykańskich producentów w postaci producentów chińskich. Przy czym jakość do pewnego poziomu jest podobna, a głównym elementem wpływającym na cenę jest marka producenta, bądź też specjalne opakowanie marketingowe. 

Korzystaj z rankingów

Niezależne od wyboru, pamiętaj, że przed podjęciem zakupu możesz skorzystać z bezpłatnych rankingów sprzętowych. Wiele popularnych stron prowadzi takie rankingi, rozpoczynając od smartfonów, laptopów, sprzętów użytkowych AGD, czy też RTV. Porównanie kilku produktów w wiarygodnych rankingach uzmysłowi Ci, że często można zdecydować się na kupno dobrego sprzętu ze średniej półki, przez co z jednej strony zaoszczędzisz swoje pieniądze, a z drugiej zdołasz wykorzystać sprzęt według swoich założeń.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.