Jak szybko uruchamiać Eksplorator Windows

Dodano: 7 grudnia 2020
start

Eksplorator Windows jest jednym z najważniejszych elementów Twojego systemu Windows: to niepozorne narzędzie wyświetla zawartość dysku twardego, umożliwia zarządzanie plikami – jak na przykład Twoimi dokumentami lub zdjęciami, a także folderami, pozwala również na otwieranie plików i uruchamianie programów.

W skrócie: Eksplorator nadaje się do każdej pracy na dysku twardym. Ale jak właściwie uruchomić program? System Windows ma do zaproponowania trzy różne metody, które omawiamy poniżej.

Metoda uruchamiania 1: błyskawiczne uruchomienie za pomocą skrótu klawiszy

Naszym zdaniem najszybszym i najwygodniejszym sposobem uruchamianie Eksploratora jest użycie specjalnego skrótu klawiszy [Windows]+[E]: naciśnij i przytrzymaj na klawiaturze [Windows], a następnie wybierz [E]. W tym momencie otworzy się okno Eksploratora, a Ty możesz zwolnić oba klawisze.

Metoda uruchamiania 2: ikona na pasku narzędzi

Nawet mimo tego, że kombinacja klawiszy to praktyczny sposób, nie dla każdego wygodne jest puszczenie myszki, a następnie wyszukiwanie klawisza na klawiaturze. Czy również podobnie jest w przypadku? Jeśli tak, kliknij lewym przyciskiem myszy na ikonę Eksploratora na pasku zadań.

W Windows 7 po tym jak klikniesz ikonę Eksploratora, pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, będzie przegląd bibliotek, w których możesz tematycznie grupować foldery według ich zawartości. W systemie Windows 10 otwiera się przegląd często używanych folderów i ostatnio używanych plików. W obu przypadkach możesz szybko przejść do innych folderów dzięki obszarowi nawigacji w bocznej kolumnie po lewej stronie.

Metoda uruchamiania 3: za pośrednictwem pola wyszukiwania / menu Start

W systemie Windows 10 wpisz po prostu słowo Eksplorator w polu wyszukiwania w lewym dolnym rogu. Już po wprowadzeniu kilku liter funkcja wyszukiwania podpowiada odpowiedni wynik wyszukiwania. Kliknij go lewym przyciskiem myszy lub naciśnij [Enter].

Rys. 1. Program Eksplorator plików zobaczysz od razu jako pierwszy na liście wyników wyszukiwania

W systemie Windows 7 Eksplorator jest uruchamiany z poziomu menu Start. W lewym dolnym rogu kliknij ikonę Start, a z samego menu Start wybierz Komputer w kolumnie z prawej strony.

Nie ma znaczenia, którą metodę wybierzesz. Decydujące jest, czy Ci ona odpowiada i możesz szybko otworzyć Eksplorator w dowolnym momencie.