Jak nawet zbieracze mogą oczyścić się z nadmiaru przedmiotów?

Dodano: 21 października 2018
koszty zakwaterowania pracownika

Ostatnio osobiście pomogliśmy kilku osobom w sprzątaniu i wyrzucaniu. Dostrzegliśmy przy tym jedną rzecz: wciąż wyrzucamy za mało, nie tylko z powodu zapędów kolekcjonerskich. Oto kilka nowych powodów, aby zachęcić Was do pozbywania się niepotrzebnych rzeczy.

Niech wyrzucanie wejdzie Ci w nawyk!

Zawsze wyrzucaj coś, gdy kupujesz nową rzecz. Uczyń z tego ceremonię, przy zakupie nowej rzeczy zadecyduj, co zrobisz ze starymi (rozdasz, sprzedasz, wyrzucisz). Dotyczy to również książek i czasopism!

Odpowiedni kosz na śmieci

Przygotuj naprawdę duże pojemniki na papier i starą tekturę. Klasyczne okrągłe wiadro jest za małe. Idealne będzie pudło lub kosz, w którym papier może leżeć na płasko. Wyrzucaj papiery nie drąc ich. Daje Ci to szansę odnalezienia czegoś jeśli masz wątpliwości. Jest również bardziej efektywny pod względem zajmowanego miejsca. Jeśli jesteś praworęczny, ustaw kosz po swojej prawej stronie (dla leworęcznych odwrotnie), aby móc instynktownie wyrzucać.

Wyrzuć w razie wątpliwości

To brzmi ciężko dla ludzi, którzy do tej pory w przypadku wątpliwości zatrzymywali wszystko (i tak byli wychowani). To brzmi trudno w czasach, gdy ceny rosną, a ekonomiczna przyszłość jest niepewna („Nie należy nic wyrzucać”). Ale właśnie w takich czasach potrzebujemy mobilności i elastyczności, a nic nie ogranicza nas tak mocno jak przepełnione regały i pokoje.

Prawdopodobnie 80% wszystkich leżących w jakichkolwiek teczkach papierów budzi wątpliwości. W przypadku przedmiotów procent ten jest nieco niższy, ale i tak nadal wysoki. Spójrz na to w ten sposób: jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyrzucić coś ważnego i mogłeś to odzyskać przy odrobinie wysiłku - wtedy wiesz, że w końcu dotarłeś do granicy wielkiego wyrzucania!

Odczaruj legendy

Każdy, kto zbiera dużo przedmiotów, zna kilka przejmujących historii o tym, jak wyświadczył komuś ogromną przysługę przechowaną rzeczą. Krytycznie przeanalizuj takie doświadczenia: jaka była prawdziwa korzyść? Jaki był związek między korzyścią a ogromnym wysiłkiem, który włożyłeś w magazynowanie? Co z negatywnym odbiorem i presją (na przykład ze strony partnera), które są spowodowane Twoją kolekcjonerską naturą?

Myśl przyszłościowo

Wielu „zbieraczy” obawia się tego, że będą żałować wyrzuconych rzeczy. Oznacza to, że nawet planowanie przyszłości w ich przypadku zależy od przeszłości (już myślą wstecz). Bądź zorientowany na nowe: potraktuj wyrzucanie jako coś, co uwolni Cię z sideł przeszłości. Jeśli coś wyrzuciłeś, skrucha (myślenie wstecz) nie jest już potrzebna!

Uporządkuj swój umysł

Polecamy, aby nie rozpoczynać dnia od gazety. To strata czasu i sprawia, że zaczynasz dzień od obciążających wiadomości (w rzeczywistości daleko od Ciebie). Jeśli martwisz się czymś, coś ważnego może Ci umknąć. Posłuchać wiadomości radiowych. W drodze do pracy przeczytaj nagłówki gazet na wystawach kiosków. Jeśli znajduje się wśród nich jakaś dominująca wiadomość, niech tam zostanie.

Poczuj przestrzeń

Każdego dnia wychodź na zewnątrz i odkrywaj przyrodę. Wystarczy kilka minut, abyś mógł czerpać energię z życia. Spójrz na niekończący się bezkres nieba i czerp z niego ile możesz do swojego wnętrza. Pomoże Ci to również przy tworzeniu wolnej przestrzeni w mieszkaniu.

Słowa kluczowe:
domporządek