Miej rękę do kwiatów!

Autor: Ursula Hornberger

Dodano: 21 października 2018
natura-ogrod-roslina

Jak sprawić, aby rośliny doniczkowe czuły się z Tobą dobrze? Kwiaty i rośliny wnoszą radość do Twojego domu. Jednak tylko wtedy, gdy nie zwieszają smutno liści. Dla wszystkich naszych czytelników, którzy (jeszcze) nie mają ręki do kwiatów, pomocnych wskazówek udzielili mistrzyni florystyki – Ursula Hornberger z Monachium oraz doświadczeni miłośnicy roślin.  

Zakup i wybór miejsca 

Wybierz nową roślinę na podstawie jej przyszłej lokalizacji. Ponieważ dla danego kierunku, w jakim znajduje się jest okno, a zatem w zależności od intensywności światła słonecznego, nadają się różne rośliny. Na przykład storczyki, które są dziś niezwykle popularne, lubią stanowiska jasne, ale niezbyt słoneczne. 

Nasza rada 1: Łatwe w pielęgnacji rośliny to na przykład begonie, storczyki, anturium lub fikus benjamin.
Nasza rada 2: Uzyskaj poradę w kwiaciarni. Tanie rośliny oferowane w niewyspecjalizowanych sklepach czasami są już chore w momencie zakupu.
Nasza rada 3: Jeśli w Twoim domu panuje duża wilgotność, unikaj roślin w sypialni (ryzyko wystąpienia pleśni).
Nasza rada 4: Nigdy nie umieszczaj rośliny na stałe w miejscu, w którym sam na dłuższą metę nie czułbyś się dobrze, na przykład w przeciągu.   

Woda 

Zawsze napełniaj konewkę po podlewaniu. Zamiast świeżej wody z kranu rośliny wolą odstaną wodę o temperaturze pokojowej, z której wytrąciło się już wapno. Dla roślin, które źle znoszą wapno, należy używać wody przegotowanej.   

Nasza rada 1: Podlewaj wodą spod warzyw. Tam są już naturalne składniki odżywcze. Wiele roślin od czasu do czasu „lubi wypić” fusy z czarnej herbaty.
Nasza rada 2: Większość roślin nie lubi „kąpieli stóp”. Gdy podlewasz, po dwóch godzinach wylej z podstawka lub osłonki wodę, której roślina nie zdołała wypić.
Nasza rada 3: Aby zwiększyć wilgotność w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny (szczególnie ważne w zimie), postaw obok miskę z wodą i umieść w niej kilka kamyków do dekoracji.
Uwaga: więdnące lub żółte liście nie oznaczają automatycznie potrzeby podlania. Być może przelałeś roślinę, więc korzenie gniją, a ta nie może wchłonąć więcej wody. Więc jeśli ziemia jest mokra, lepiej podlać mniej niż więcej.   

Nawożenie 

Nawozić należy regularnie (raz w miesiącu), nawet w zimie.

Nasza rada 1: Jeśli zapominasz o podlewaniu i nawożeniu roślin, połącz to z innymi czynnościami domowymi, które wypadają w podobnym rytmie.
Nasza rada 2: Ziemię do kwiatów zawsze przechowuj zamkniętą, aby nie dostała się do niej wilgoć. 

Zarządzanie zmianami 

Również rośliny mają swoje przyzwyczajenia. Dlatego należy wprowadzać tylko te zmiany, które są konieczne – takie jak przesadzenie do większej doniczki –  lepiej unikać radykalnej zmiany kursu, np. częstego nawożenia, jeśli wcześniej całkiem zrezygnowałeś z nawozu. 

Nasza rada 1: Łatwiej jest dać sąsiadce do podlewania podczas naszego urlopu 2 bądź 3 doniczki z kwiatkami – lecz korzystniej dla roślin będzie gdy pozostaną one w swoim środowisku, do którego są przyzwyczajone.
Nasza rada 2: Na radykalne zmiany możesz pozwolić sobie w przypadku kwiatów wiosennych, które są chętnie dawane na prezenty w doniczkach. Gdy przekwitną hiacynty, żonkile, pierwiosnki lub bratki, istnieje dobra alternatywa dla kosza z odpadami organicznymi: posadź je w ogrodzie lub w parku, gdzie w przyszłym roku ponownie będą cieszyć oczy. 

Postępowanie w sytuacjach kryzysowych 

Nędzny wygląd lub pasożyty wskazują na to, że roślina nie czuje się dobrze. 

Nasza rada 1: Zastanów się, czy coś się zmieniło dla rośliny.
Nasza rada 2: Zmarniałej roślinie może pomóc prysznic. Ustaw strumień tak, aby nie uszkodzić liści.
Nasza rada 3: Jeszcze lepiej zapobiegaj chorobom – są specjalne pałeczki.
Nasza rada 4: Rozbudź w roślinie nowe życie poprzez przycinanie. Na przykład jeśli juka jest zielona tylko na górze, odetnij część nieco poniżej zielonego i wstaw do wody aby się ukorzeniła. 

Pomocne w ukorzenianiu: odnóżkę i naczynie z wodą przykryj plastikową torbą, aby umożliwić roślinie absorbowanie wilgoci z powietrza.