Zagrożenia wakacyjne. Jakie choroby można przywieźć z urlopu

Dodano: 26 sierpnia 2020
choroba

Urlop już za tobą, a ty zamiast czuć się lepiej, masz wrażenie, że podupadasz na zdrowiu? Jeśli w ostatnim czasie zauważasz u siebie jakieś nietypowe objawy, zastanów się, czy nie złapałeś czegoś podczas wakacji. Z podróży możesz przywieźć nie tylko piękną opaleniznę, ale również groźną, rzadką chorobę i to nie tylko z egzotycznych krajów, ale również z naszych swojskich Mazur…

 

 

Lato to dla wielu najpiękniejsza pora roku, ale niestety bardzo niebezpieczna. To wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenia owadów, ugryzienia zwierząt, zatrucia pokarmowe czy wstrząs anafilaktyczny. Salmonella i uczulenie dają o sobie znać właściwie natychmiast, inne schorzenia dopiero po kilku tygodniach. To często utrudnia wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ choroba może być już w zaawansowanym stadium. Warto więc zawczasu zareagować. Oto najczęstsze wakacyjne choroby i ich objawy.

1)      Borelioza Tą chorobę zwykle przenoszą kleszcze, które najłatwiej złapać podczas wakacji na łonie natury. Niektórzy nawet mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że zostali przez nie ukąszeni. Prawdopodobnie co roku boreliozą zaraża się kilkadziesiąt tys. Polaków! Problem jest więc poważny. Pierwszym objawem może być rumień, który pojawia się w okolicy miejsca wkłucia kilka dni od kontaktu z kleszczem. Ma on kształt pierścienia, który zmienia swój rozmiar (tzw. rumień wędrujący). Niestety występuje on tylko u ok. 50 proc. pacjentów, reszta nie ma pojęcia o zakażeniu. Wcześniej mogą też dokuczać bóle głowy, zmęczenie, zawroty. Kolejne objawy dają o sobie znać później, wiele tygodni, a nawet miesięcy od ukąszenia. Najczęściej są to: porażenia nerwu twarzowego, zapalenia stawów (przeważnie kolanowego), zaburzenia rymu serca, wtórne rumienie wędrujące. Mogą też pojawiać się nawracające stany podgorączkowe czy powiększone węzły chłonne.   Aby wykluczyć bądź potwierdzić chorobę, należy wykonać test z krwi oznaczający przeciwciała przeciwko boreliozie. Często badanie trzeba powtórzyć, ponieważ wynik może być mylący. Boreliozę leczy się antybiotykami, zdarza się, że trzeba je podawać nawet przez kilka tygodni. W niektórych przypadkach konieczna jest rehabilitacja. Niestety wciąż nie opracowano szczepionki przeciwko boreliozie.

2)      Kleszczowe zapalenie mózgu Jak sama nazwa wskazuje, tę chorobę również przenoszą kleszcze. Występuje ona jednak dużo rzadziej niż wspomniana wyżej borelioza. W 2017 roku zanotowano 279 przypadków klinicznych. KZM to zakażenie wirusowe. Pierwsze objawy występują w ciągu 4- 28 dni od ukłucia kleszcza. Są to: gorączka, katar, bóle głowy, stawów, nudności, wymioty. U ok. 20 proc. zakażonych na tym się kończy. U reszty choroba rozwija się dalej. Po 8-33 dniach dobrego samopoczucia atakuje ze zdwojoną siłą. Najpierw opony mózgowe, a w trudniejszych przypadkach mózg i rdzeń kręgowy. Pojawiają się: znowu bardzo wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, sztywność karku. Nie ma leku na KZM, lekarze ograniczają się do zwalczania objawów. Nawet jeśli pacjent wygra z chorobą, ma liczne powikłania, np. porażenie kończyn, trudności w oddychaniu. Istnieje na szczęście szczepionka chroniąca przed chorobą. Wiosną warto zapytać o nią lekarza prowadzącego.

3)      Bąblowica
To podstępna choroba, której symptomy bywają mylone z nowotworem. Można się nią zarazić, jedząc niemyte owoce prosto z krzaka, na przykład leśne jagody. Jaja tasiemca bąblowca znajdują się w odchodach zwierząt leśnych, np. lisów czy jenotów, rzadziej psów i kotów. Istnieją dwa rodzaje choroby- łagodniejsza bąblowica jednokomorowa i dużo groźniejsza bąblowica wielokomorowa. Przez wiele miesięcy, a nawet lat choroba może nie dawać żadnych objawów, później są one bardzo różne. Wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowiła się torbiel bąblowcowa. Jeśli w wątrobie, to chory ma odczucie pełności, bóle w okolicy prawego podżebrza, w późniejszym stadium może też wystąpić żółtaczka. W przypadku gdy choroba zaatakuje płuca, pojawiają się: kaszel, duszności, ból w mostku, nieodma. Natomiast torbiel umiejscowiona w mózgu objawia się bólem głowy, zaburzeniami neurologicznymi, widzenia, równowagi, świadomości. Często mylone są one z guzem mózgu. Zdarza się też, że torbiel umiejscawia się w kościach, co prowadzi do ich zaniku i złamania. Odmiana wielokomorowa może, podobnie jak nowotwory, dawać przerzuty. Jak przebiega leczenie? Wycina się torbiel, a czasem część zaatakowanego narządu. Podaje się też bezpośrednio do torbieli środki pasożytobójcze oraz stosuje chemioterapię albendazolem.  

4)      Choroby odzwierzęce   Jeżeli w trakcie urlopu zostaliśmy pokąsani przez psa, kota lub dzikie zwierzę, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Konieczne jest podanie szczepionek przeciwko wściekliźnie i tężcowi. W przypadku, gdy tego nie zrobiliśmy, możemy udać się do przychodni w każdej chwili, zwłaszcza jeśli coś nas niepokoi. Przypadki wystąpienia wścieklizny u ludzi to w Polsce rzadkość, na świecie wciąż jednak rocznie umiera na nią kilka tys. osób. Warto więc znać jej objawy, szczególnie gdy wróciliśmy z kraju, gdzie ta choroba endemicznie występuje.

Są to: gorączka, obfita potliwość, bolesne skurcze mięśni, ślinotok, wodowstręt, światłowstręt, drgawki. Symptomy występują ok. 4-8 tygodni od ugryzienia. Uwaga! Jedyna możliwość, by wyleczyć wściekliznę, to podanie szczepionki przed wystąpieniem objawów.

Po kontakcie z nieznanym zwierzęciem mogą też wystąpić:

·         choroba kociego pazura- po kilku tygodniach od zadrapania pojawiają się gorączka, powiększone węzły chłonne, ból głowy, pleców, brzucha, biegunka, objawy mijają samoistnie,

·         toxokaroza- schorzenie wywołane jest przez glistę psią lub kocią, objawy to zainfekowane oko, a w przypadku toxokarozy mózgowej ziarniaki w mózgu, trzewnej powiększona wątroba, schorzenie może też nie dawać żadnych wyraźnych objawów, toksoplazmoza- u dorosłych osób nie daje żadnych objawów, groźna jest natomiast dla kobiet w ciąży, ponieważ może uszkodzić układ nerwowy i wzrok płodu

 

Choroby egzotyczne Z wojaży po Azji, Afryce czy Ameryce Południowej możemy przywieźć inne groźne, tropikalne choroby, praktycznie niewystępujące w Polsce. Najczęściej są to malaria, denga, dur brzuszny, zapalenie wątroby typu A i odra. Przed większością z nich chronią szczepionki, warto wiec przed wyjazdem do egzotycznego kraju je wykupić. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, musimy skontaktować się z lekarzem i koniecznie poinformować go, że niedawno wróciliśmy z egzotycznego kraju.
Słowa kluczowe:
boreliozachorobawakacje