Pięć kryteriów, po których rozpoznasz dobrego „lekarza od pleców”

Dodano: 26 lutego 2020
plecy


Gdy dokuczają ci bóle pleców, dobry lekarz to podstawa. Nie powinien on cię zmuszać do niczego, czego nie chcesz, nie polecać żadnej nieodpowiedniej terapii, lecz prawidłowo sklasyfikować i leczyć twój ból. Ale jak znaleźć takiego lekarza? Oto moje 5 kryteriów, które ci to ułatwią.

1. Lekarz powinien cię traktować całościowo – „multimodalnie”. Optymalnie byłoby, gdyby stosował nie tylko medycynę konwencjonalną, ale również orientował się w metodach alternatywnych lub był do nich przynajmniej pozytywnie nastawiony. Podczas pierwszej rozmowy zapytaj go, co sądzi o alternatywnych metodach leczenia, np. akupunkturze.

2. Ma dostatecznie dużo czasu na wywiad z pacjentem. Nie odsyła cię z kwitkiem po kilku minutach. Poświęca raczej dużo czasu na rozmowę z pacjentem i dokładne badania. Wysłuchuje jego trosk i obaw.

3. Opracowuje plan terapii dla ciebie. Po usłyszeniu diagnozy nie masz wrażenia, że leczenie przebiega schematycznie, według tego samego schematu dla wszystkich pacjentów, wyciągniętego z szuflady biurka. Na podstawie diagnozy lekarz powinien opracować specjalnie dla ciebie koncepcję terapeutyczną, w której uwzględnia również twoje propozycje i wątpliwości.

4. Twoje plecy dostają czas. Dobry lekarz wie, że 80-90% wszystkich bólów pleców ustępuje samodzielnie w okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy. Da więc twoim plecom ten czas, lecząc cię środkami przeciwbólowymi, ewentualną fizjoterapią i gimnastyką pleców. Nie namawia cię jednak w tym czasie do żadnych operacji ani innych temu podobnych metod leczenia (chyba że zachodzi ucisk na nerw, w wyniku czego pojawia się nagła inkontynencja lub zaburzenia czucia w obrębie nóg).

5. Zna innych specjalistów. Wie, gdzie leżą granice jego leczenia. Jeśli zajdzie konieczność innego leczenia, skieruje cię do innego specjalisty.

Przygotuj się na rozmowę z lekarzem
Jeśli masz ustalony termin wizyty u lekarza, dobrze się uprzednio zastanów, czego oczekujesz, a czego absolutnie nie chcesz. Ponadto zanotuj wszelkie pytania, zmartwienia czy lęki, jakie wiążą się z twoimi bólami pleców. Możliwe pytania, jakie możesz postawić lekarzowi:

- Jakie alternatywne metody leczenia istnieją (np. akupunktura, masaże itd.)?

- Jakie leki przeciwbólowe poleca?

- Jakie formy aktywności fizycznej zaleca, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości?

Zabierz swoje notatki na wizytę i przedłóż je lekarzowi. Jeśli operacja pleców nie wchodzi w rachubę, również mu to powiedz – jasno i wyraźnie.

Ważne jest, aby pacjent jak najdokładniej umiał opisać swoje bóle. W ten sposób pomagasz lekarzowi postawić prawidłową diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

 

Moja porada: Na 2 tygodnie przed wizytą u lekarza zacznij notować, o której godzinie, w jakich sytuacjach i ewentualnie przy jakich ruchach pojawiają się bóle i jaka jest ich intensywność. W ten sposób pomożesz lekarzowi scharakteryzować swoje dolegliwości.
prof. dr Ingo Froböse