Co to są koronawirusy
To grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS czy MERS.
Eksperci informują, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc. Mogą to więc być m.in.: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel oraz duszności.
Co robić, żeby uniknąć zakażenia wirusem
W związku z ryzykiem dalszego rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:
● Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol (instrukcję prawidłowego mycia rąk znajdziesz m.in. na stronie GIS)
● Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
● Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
● Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem zadzwoń do swojej przychodni albo na infolinię pod numer 800 190 590. Zapytaj o dalsze działania.
● Nie dotykaj nieumytymi rękami oczu, nosa i ust,
● Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
● Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
● Zaszczep się przeciw grypie,
● Unikaj dużych skupisk ludzi, ogranicz wychodzenie z domu do minimum.
Co wiemy o nowym koronawirusie
Czas wylęgania infekcji wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie widać jeszcze objawów zakażenia, lecz wirus intensywnie się namnaża i może przenosić się na kolejne osoby.
Wirus wywołuje zakażenia układu oddechowego, m.in. z ich najcięższą postacią, czyli zapaleniem płuc, które są trudne w leczeniu (można je leczyć tylko objawowo).
Kilka laboratoriów na świecie zdołało już zsekwencjonować nowego koronowirusa, a także opracować test pozwalający na jego szybką identyfikację. Prowadzone są też intensywne prace nad opracowaniem szczepionki.
Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat wprowadzonego przez WHO stanu nadzwyczajnego (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej organizacji.
Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy. Wirus od prawie dwóch tygodni jest również w Polsce. W związku z obecną sytuacją eksperci przypominają, jak każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.