Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami

Dodano: 4 marca 2020
grypa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy. Wirus od prawie dwóch tygodni jest również w Polsce. W związku z obecną sytuacją eksperci przypominają, jak każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.

Co to są koronawirusy
To grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS czy MERS.

Eksperci informują, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc. Mogą to więc być m.in.: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel oraz duszności.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia wirusem
W związku z ryzykiem dalszego rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:

● Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol (instrukcję prawidłowego mycia rąk znajdziesz m.in. na stronie GIS)

● Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,

● Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,

● Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem zadzwoń do swojej przychodni albo na infolinię pod numer 800 190 590. Zapytaj o dalsze działania.

● Nie dotykaj nieumytymi rękami oczu, nosa i ust,

● Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,

● Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,

● Zaszczep się przeciw grypie,

● Unikaj dużych skupisk ludzi, ogranicz wychodzenie z domu do minimum.


Co wiemy o nowym koronawirusie

Czas wylęgania infekcji wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie widać jeszcze objawów zakażenia, lecz wirus intensywnie się namnaża i może przenosić się na kolejne osoby.

Wirus wywołuje zakażenia układu oddechowego, m.in. z ich najcięższą postacią, czyli zapaleniem płuc, które są trudne w leczeniu (można je leczyć tylko objawowo).

Kilka laboratoriów na świecie zdołało już zsekwencjonować nowego koronowirusa, a także opracować test pozwalający na jego szybką identyfikację. Prowadzone są też intensywne prace nad opracowaniem szczepionki.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat wprowadzonego przez WHO stanu nadzwyczajnego (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej organizacji.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl