Zapisz na dysku zawartość całej strony internetowej

Dodano: 7 grudnia 2020
firefox

Często w Internecie trafisz na ciekawy artykuł lub wiadomości, ale nie zawsze starcza czasu, aby przeczytać całostronicowy artykuł za jednym razem. Wolisz zapisać materiał do czytania w formie pliku PDF, aby później odczytać go na laptopie lub na tablecie?

Jest to szczególnie proste i dogodne dzięki rozszerzeniu „FireShot” dla przeglądarki internetowej Firefox. Już za sprawą kilku kliknięć myszki rozszerzenie jest gotowe do użycia:

  1. Uruchom Firefoksa i poczekaj, aż otworzy się okno programu. Następnie kliknij symbol Menu w prawym górnym rogu, a potem z podręcznego menu wybierz Dodatki. Spowoduje to otwarcie nowej karty przeglądarki.

  2. Na górze w polu wyszukiwania Szukaj na stronie addons.mozilla.org wpisz frazę FireShot i naciśnij klawisz [Enter]. Następnie zmieni się zawartość okna przeglądarki – zobaczysz wynik wyszukiwania.

  3. Kliknij lewym przyciskiem myszy na wynik wyszukiwania, znajdujący się na górze: Full Web Page Screenshots, a następnie w widoku nowego okna przycisk Dodaj do Firefoksa.

  4. Pod paskiem adresu zobaczysz komunikat. Kliknij znajdujący się na nim Dodaj. Po prawej stronie wyświetli się komunikat o powodzeniu operacji. Upewnij się, że pole wyboru To rozszerzenie może działać w oknach prywatnych jest zaznaczone. Potwierdź wiadomość, klikając Ok.

Rys. 1. Aby wybrać rozszerzenie FireShot, wystarczy kliknąć Dodaj do Firefoksa podczas instalacji

  1. W nowej karcie zostaniesz poinformowany o pomyślnym zainstalowaniu dodatku. Na pasku narzędzi Firefox ikona FireShot zostanie dodana po prawej stronie. Zamknij wszystkie trzy dodatkowe karty przeglądarki, które otworzyły się podczas instalowania dodatku.

Zapisz stronę w pliku PDF (2)

Kiedy tylko instalacja zostaje zakończona, możesz skorzystać z funkcji rozszerzenia. Przechwytuj całe strony internetowe zaledwie jednym kliknięciem myszy:

  1. Otwórz wybraną stronę internetową w Firefoksie.

  2. Kliknij ikonę FireShot w prawym górnym rogu paska narzędzi i z menu wybierz Przechwyć całą stronę. Następnie zauważysz, jak w oknie pojawiają się stopniowo wszystkie elementy strony. Na koniec otworzy się karta przeglądarki z podglądem przechwyconej strony.

Rys. 2. Zaledwie po jednym kliknięciu przechwycona strona pojawia się jako całość – teraz ją jeszcze zapisz

  1. Kliknij Zapisz jako PDF po prawej stronie okna. Otworzy się okno Eksploratora. Wpisz wybraną nazwę zapisywanego pliku PDF w polu Nazwa pliku i kliknij Zapisz. Następnie Firefox zapisuje plik w folderze Pobrane/FireShot.

Gotowe! W tak prosty sposób zapisujesz od teraz całe strony internetowe w pliku w formacie PDF. Zamknij kartę FireShot, klikając przycisk zamykania karty X.