Korzystaj z poczty elektronicznej w przeglądarce WWW

Dodano: 8 maja 2021
webmail

Nie ma praktycznie znaczenia, gdzie posiadasz konto e-mail: w każdym przypadku istnieją zazwyczaj dwa różne sposoby na dostęp do konta, wgląd do poczty elektronicznej i możliwości wysyłania własnych wiadomości e-mail.

Wspomniane dwa sposoby to:

  • Dostęp do programu pocztowego, takiego jak Outlook, Thunderbird lub aplikacja pocztowa systemu Windows 10. W takich przypadkach podczas konfiguracji podajesz swój adres e-mail i hasło do konta e-mail. Wszystkie pozostałe kroki są wykonywane zazwyczaj automatycznie. Następnie w programie zobaczysz zawartość swojej skrzynki odbiorczej, a także pozostałych folderów. Będziesz mógł czytać, pisać i zarządzać wiadomościami e-mail.

  • Logujesz się na stronie internetowej swojego administratora poczty e-mail dzięki adresowi e-mail oraz powiązanego z nim hasła. Teraz otwiera się program poczty online, który ma niemal takie same funkcje, jak program, który zainstalowałeś na komputerze. Tutaj także możesz zobaczyć zawartość skrzynki odbiorczej, masz możliwość czytania i pisania e-maili – ale jedynie w przeglądarce internetowej i na stronie dostawcy Twojej poczty e-mail.

Ten drugi sposób dostępu do poczty e-mail poprzez stronę internetową nazywany jest ,,web-mail” - część nazwy stanowi angielskie określenie ,,web”, które odnosi się do ,,internetu”. ,,Web-mail” ma w codziennym życiu ogromną zaletę: aby uzyskać dostęp do swojej poczty nie musisz instalować własnego programu – udaje się to w dogodny sposób za pośrednictwem przeglądarki i komputera z dostępem do internetu. Tak więc np. podczas urlopu możesz rzucić okiem na swoje e-maile, będąc w kawiarence internetowej.

Rys. 1. Poczta email w przeglądarce to bardzo praktyczne rozwiązanie

Rys. 1. Możesz używać przeglądarki internetowej, aby uzyskać dostęp do konta e-mail

na nieswoim komputerze ostrożnie wyloguj się ze swojego konta e-mail, a także usuń historię przeglądania z takiego komputera.

Ponadto interfejs poczty za pośrednictwem Webmail zapewnia dostęp do ustawień poczty e-mail, na przykład do ustawień filtrów spamu czy też wirusów.

Program pocztowy na komputerze ma jednak tę zaletę, że z reguły działa szybciej, a także oferuje więcej funkcji i wyższy komfort pracy. No i zawsze pobiera wiadomości e-mail wprost na Twój komputer – dane są przechowywane bezpieczne na dysku twardym. Z kolei w przypadku korzystania z usługi webmail pozostają na serwerze pocztowym w Internecie.