Jak wyłączyć sprawdzanie dysku podczas uruchamiania Windows

Dodano: 8 maja 2021
dysk

Już od paru tygodniu Windows 7 uruchamia przy każdym kolejnym włączaniu sprawdzanie mojego dysku twardego. I tak każdego ranka. Uważam to za bardzo uciążliwe i nie mam pojęcia, skąd to się wzięło. Czy przypadkowo zmieniłem ustawienia na niewłaściwe? Czy muszę odinstalować jakiś program? W każdym razie chciałbym uruchamiać komputer normalnie bez żadnych opóźnień.

Automatyczne uruchamianie programu sprawdzania dysku ,,Checkdisk” niestety nie wróży niczego dobrego. W takiej sytuacji system Windows prawdopodobnie wykrył, że doszło do awarii dysku twardego, a więc sprawdza dla pewności przed każdym uruchomieniem systemu, czy wszystkie dane na dysku twardym pozostają bezpieczne.

Informacje podstawowe: każdy dysk twardy jest wyposażony w cały szereg funkcji autodiagnostycznych, dzięki którym na przykład monitorowana jest temperatura płyty głównej lub też liczba nieudanych prób zapisu i odczytu. Użytkownik nie jest świadomy tego, ale system Windows dysponuje wewnętrznym dostępem do tego typu danych diagnostycznych. Jeśli w przypadku jednej z monitorowanych wartości dochodzi do odchylenia od ,,normalnego” poziomu, system Windows rozpoczyna sprawdzanie w poszukiwaniu błędów przy uruchamianiu (spójrz na ilustrację).

Nie musi to koniecznie oznaczać, że Twój dysk twardy zepsuje się z dnia na dzień, ale w każdym razie stanowi to sygnał ostrzegawczy, który powinieneś wziąć poważnie. Powinieneś więc na przykład możliwie jak najszybciej wykonać kopię zapasową danych osobistych, aby być przygotowanym na wypadek awarii dysku twardego.

Rys. 1. Sprawdzanie dysku twardego przy każdym uruchomieniu systemu Windows pojawia się, gdy istnieje wysokie ryzyko wystąpienia awarii