Jak korzystać z zakładek w przeglądarkach internetowych?

Dodano: 8 maja 2021
przegladarki

Kiedy otwieram kilka stron internetowych jednocześnie, czasem pojawiają się one tylko w jednym oknie przeglądarki. Innym razem otwierają się one nagle jako osobne okna. Nie jest dla mnie dotąd jasne, kiedy czego mogę się spodziewać.

„Tab” to angielskie określenie na kartę lub zakładkę. Takie zakładki pojawiają się w oknach różnych programów. Kiedy klikniesz jedną z kart, zawartość okna dialogowego zmienia, wyświetlając treści powiązane daną kartą.

Jeśli surfujesz w Internecie za pomocą przeglądarki, ,,Tab” ma podobne znaczenie. Obecnie wszystkie popularne przeglądarki używają opcji ,,kart (tab)”. Czasem w związku z tym mówi się także o przeglądaniu za pomocą kart.

Rys. 1. Karty pojawiają się obok lub powyżej paska adresu, w zależności od przeglądarki internetowej

We wszystkich przeglądarkach możesz dzięki kartom (spójrz na rysunek) otworzyć kilka różnych stron internetowych w jednym oknie programu. Strony są wtedy ładowane w tym samym czasie, a Ty możesz jednym kliknięciem przejść od jednej karty do następnej, bez konieczności ponownego ładowania strony przez przeglądarkę.

Aby przejść z jednej otwartej strony do drugiej w otwartych kartach, wystarczy jedno kliknięcie lewym przyciskiem myszy na powiązaną karta. Wtedy taka karta jest wyświetlona na pierwszym planie, a więc także jej zawartość.

Inny sposób: uruchamiasz swoją przeglądarkę na nowo dla każdej nowej strony internetowej. W ten sposób widzisz każdą z otwartych stron we własnym oknie programu. Jest to lepszy sposób jedynie jeśli chcesz przeglądać dwie lub więcej stron na monitorze komputera jednocześnie.

W przeciwnym razie zaczyna Cię irytować, że nagle dwa, trzy lub więcej okien programów jest otwartych, ponieważ całkowicie tracisz swój przegląd elementów pulpitu.

Otwieranie nowych kart

Kiedy otwierasz w przeglądarce daną stronę internetową, ładuje się ona automatycznie jako pierwsza karta. Tytuł strony znajduje się na pierwszej karcie. Możesz otworzyć kolejną stronę internetową w nowej karcie na trzy sposoby:

Opcja 1: prawym przyciskiem myszy kliknij zakładce otwartej strony internetowej i wybierz polecenie Nowa karta po prawej (Chrome).

Opcja 2: kliknij kwadrat lub znak Plus obok (ostatniej) karty (spójrz na rysunek). Wtedy zobaczysz nowa, pusta karta, w której możesz jak zwykle otworzyć ulubioną stronę internetową.

Opcja 3: Zamiast klikania na prostokącik lub znak Plus możesz skorzystać z kombinacji klawiszy [Ctrl]+[T]

Zamykanie kart

Jeśli chcesz zamknąć kartę musisz kliknąć mały znak X po prawej stronie danej karty. Jeśli zamiast tego przypadkowo wybierzesz Zamknij w oknie przeglądarki (X w prawym górnym rogu okna przeglądarki), wtedy standardowo zostaną zamknięte wszystkie otwarte karty. Jeśli korzystasz z Internet Explorera, możesz sprawić, że zamknięcie wszystkich kart jednocześnie stanie się niemożliwe.

Postępuj w następujący sposób:

  1. Kliknij ikonę Koła zębatego w prawym górnym rogu i wybierz polecenie Opcje internetowe.

  2. Przejdź do zakładki Ogólne i wybierz przycisk Karty, aby otworzyć okno dialogowe Ustawienia przeglądania na kartach.

  3. Zaznacz pole Ostrzegaj mnie przy zamykaniu wielu kart. Zatwierdź ustawienia, wybierając Ok i potem ponownie klikając Ok.

Rys. 2. W tym oknie dialogowym znajdują się opcje, dzięki którym Internet Explorer obsługuje karty

Od tej chwili będzie pojawiał się komunikat ostrzegawczy, gdy w momencie otwarcia kilku kart klikniesz przycisk Zamknij. Wtedy masz wybór, czy chcesz zamknąć jedynie bieżącą kartę lub też wszystkie karty.