Dlaczego zawartość kosza jest usuwana przy każdym uruchomieniu komputera

Dodano: 14 grudnia 2019
start

Od pewnego czasu przy każdym uruchomieniu systemu Windows zawartość kosza jest automatycznie kasowana. Niezależnie co zrobię, nie mogę znaleźć żadnego z moich usuniętych plików. Co zrobić, abym mógł korzystać z kosza w taki sposób, jak dawniej?


Sam system Windows nie ma opcji, która umożliwia ustawienie kosza w ten sposób, by dochodziło do usuwania jego zawartości przy kolejnym uruchamianiu. Jednak funkcja kosza może zostać całkowicie dezaktywowana, co powoduje bardzo podobne skutki.

Rys. 1. Okno ustawień Kosza


Oto jak sprawdzisz, czy przypadkiem nie wyłączyłeś funkcji kosza:

  1. Przejdź do pulpitu Windows, korzystając ze skrótu klawiszy [Windows]+[D]. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Kosza, a następnie z rozwijanego menu wybierz pozycję Właściwości. Otworzy się okno z ustawieniami Kosza.

  2. Jeśli opcja Nie przenoś plików do kosza. Usuń pliki natychmiast jest aktywna, funkcja Kosza nie działa. Zamiast tego kliknięciem myszy aktywuj opcję Rozmiar niestandardowy (zobacz na ilustracji na kolejnej stronie). Maksymalny rozmiar określony przez system Windows może być zostawiony bez dokonywania zmian.

  3. Po zakończeniu kliknij przycisk OK, aby zastosować zmiany i zamknąć okno.

Jeśli to rozwiązanie nie zadziała, istnieją jeszcze dwie inne możliwości:

  • Korzystasz z tzw. programu do czyszczenia i optymalizacji komputera takiego jak AVG TuneUp lub Ashampoo WinOptimizer, które podczas uruchamiania lub zamykania komputera czyszczą komputer i usuwają zawartość kosza. Jeśli zainstalowałeś taki program, sprawdź jego ustawienia i wyłącz opcję automatycznego usuwania.

  • Zaplanowałeś automatyczne czyszczenie dysku za pomocą aplikacji Harmonogram zadań w systemie Windows, podczas którego na przykład przy wyłączaniu komputera niepotrzebne dane (w tym również zawartość kosza) są usuwane. Upewnij się, czy tak na pewno jest, ponieważ proces ustawiania takiego usuwania jest całkiem złożony i wymagający wielu działań.

Jeśli jednak dotyczy to Twojego komputera, możesz cofnąć zmiany w planie zadań. Wtedy to kosz w systemie Windows będzie znów działał jak zawsze.