Dowiesz się, czym jest popularny streaming

Dodano: 14 grudnia 2019
youyubr

Streaming to bardzo popularna technologia transmisji danych wykorzystywana z reguły do przesyłania cyfrowych filmów, które są natychmiast odtwarzane na urządzeniu użytkownika.To, co wyróżnia takie przesyłanie od tradycyjnego pobierania plików muzycznych lub wideo, to fakt, że nie dochodzi do przechowywania danych przez odbiorcę. W przypadku filmów wideo dochodzi do „buforowania” – dane pobierane są na zapas, zanim będą potrzebne do wyświetlenia filmu. Służy to zapobieganiu wahaniom prędkości transmisji w sieci. Jednak dane zostaną natychmiast usunięte tuż po odtworzeniu odpowiedniego fragmentu.

Streaming można prowadzić zarówno w obrębie samego domu za pośrednictwem własnej sieci z jednego komputera na drugi, z komputera na telewizor, odtwarzacza Blu-ray, tabletu itp. Możesz też łączyć się z przesyłającym dane przez Internet, otrzymując je na komputerze, telewizorze lub innym odbiorniku.

Rys. 1. Youtube to najbardziej znany przykład serwisu internetowego wykorzystującego streaming


Dzięki szybkim łączom internetowym możesz w ten sposób odbierać transmisje programów telewizyjnych na żywo, audycje radiowe lub nagrania wideo w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Oprócz ofert darmowego streamingu, takich jak biblioteki mediów nadawców telewizyjnych (zobacz artykuł F212 w tym wydaniu) lub strony internetowe z filmami, takie jak YouTube, istnieje także kilka płatnych usług streamingowych. Amazon Video i Netflix to najbardziej znane przykłady. Po wykupieniu płatnego abonamentu otrzymasz dostęp 24 godziny na dobę do seriali telewizyjnych z całego świata, najnowszych filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, programów dla dzieci, programów na żywo i innych punktów z bogatej oferty.

W zależności od rodzaju wybranego abonamentu, opłata za wypożyczenie aktualnych kinowych hitów dodatkowo kosztuje, a ich odtwarzanie jest możliwe przez określony czas (zwykle jest to 48 godzin). Możliwy jest również „zakup”, w przypadku którego klient zyskuje stały dostęp do danego filmu lub programu telewizyjnego. W przeciwieństwie do dawnych wypożyczalni nie musisz już więcej wychodzić z domu w sobotni wieczór, martwiąc się, że płyty DVD zostały już całkowicie zarezerwowane.