W Excelu Szybko przechodź z jednego arkusza do drugiego

Dodano: 12 grudnia 2020
excel

Otwórz skoroszyt programu Excel i spójrz na znajdującą się na dole ekranu zakładki arkusza ze wszystkimi arkuszami kalkulacyjnymi, które zawiera. Jeśli masz tam na przykład arkusz o nazwie księga budżetowa do wpisywania przychodów i wydatków w każdym miesiącu, Twój skoroszyt będzie zawierał 12 lub więcej arkuszy kalkulacyjnych.

Ogromna wada: jeśli posiadasz więcej niż trzy lub cztery arkusze, przeskakiwanie z arkusza na arkusz kliknięciem myszy jest wyjątkowo żmudne.

Oto specjalnie dla Ciebie nowe magiczne przyciski do szybkiego poruszania się w dużych plikach Excela. Z pomocą przychodzą dwa skróty klawiaturowe, dzięki którym przeskakiwanie do przodu i tyłu udaje się wyjątkowo szybko nawet przy wielu arkuszach:

  • [Ctrl]+[PgUp] - przejście do poprzedniego arkusza w skoroszycie

  • [Ctrl]+[PgDn] - przejście do następnego arkusza w skoroszycie

Jeśli przytrzymasz klawisz [PgUp] lub [PgDn] wciśnięty, przejdziesz nawet o kilka dalszych pozycji.

Rys. 1. Zakładki arkusza zawierają wszystkie nazwy arkuszy kalkulacyjnych znajdujących się w pliku Excel

Skok w gąszczu arkuszy

Aby zyskać kontrolę nad arkuszem w jeszcze szybszy sposób, kliknij prawym przyciskiem myszy jedną ze strzałek nawigacyjnych w lewym dolnym rogu zakładki arkusza.Dzięki temu kliknięciu otworzysz okno Uaktywnianie z listą wszystkich arkuszy. Teraz dwukrotnie kliknij wybrany arkusz (C) lewym przyciskiem myszy – i gotowe!

Rys. 2. Excel od razu przeskakuje do wybranego arkusza. Strzałki nawigacyjne są dostępne w lewym dolnym rogu