Sprawnie usuwaj nieużywane programy

Dodano: 2 marca 2021
windows

Przedstawiamy Ci wypróbowane narzędzie które przydaje się jako pomocna aplikacja: wraz z upływem czasu na komputerze gromadzi się coraz więcej programów, a przecież nie potrzebujesz wszystkich z nich na stałe. Kiedy zauważysz, że Twój komputer zaczął działać zauważalnie wolniej lub też często zawiesza się, powinieneś zacząć od odinstalowania tych niepotrzebnych programów. Oszczędza to moc komputera, miejsce na dysku twardym, a dodatkowo rozwiązuje problemy techniczne.

Oto jak poradzisz sobie z odinstalowaniem programów:

  1. Otwórz Ustawienia systemu Windows poprzez naciśnięcie skrótu klawiaturowego [Windows]+[I]. Ewentualnie możesz kliknąć ikonę Start w lewym dolnym rogu, a następnie ikonkę Koła zębatego w menu Start.

  2. Kiedy otworzy się okno Ustawienia systemu Windows, wybierz tam pozycję Aplikacje. Następnie zawartość okna ulegnie zmianie.

  3. Po lewej stronie aktywowana jest pozycja Aplikacje i funkcje. Z kolei po prawej stronie w obszarze Aplikacje i funkcje wyświetlona zostaje lista wszystkich programów zainstalowanych na komputerze. Na liście wyszukaj pozycje oznaczające programy, których nie używałeś od dłuższego czasu i nie będziesz już dłużej potrzebował.

  4. Jeśli znalazłeś już taki program, zaznacz tę pozycję kliknięciem lewym przyciskiem myszy (spójrz na ilustrację). W efekcie pozycja z programem ulegnie rozszerzeniu i zostanie wyświetlonych więcej szczegółów. Kliknij przycisk Odinstaluj i następnie ponownie Odinstaluj.

  5. W zależności od programu zobaczysz zapytanie potwierdzające, czy chciałbyś, aby program odinstalowujący mógł wprowadzić zmiany w systemie. Kliknij Tak, aby potwierdzić.

  6. Jeśli program ponownie wyświetli zapytanie, czy chciałbyś przeprowadzić odinstalowanie, kliknij Dalej, Ok lub Tak, aby kontynuować proces. Po paru chwilach program zostanie usunięty z systemu. Gotowe!

Korzyść dla Ciebie. W taki sposób błyskawicznie odinstalowałeś zbędne programy, które niepotrzebnie obciążały Twój komputer.

Rys. 1. Windows umożliwia wygodne usuwanie niepotrzebnych programów