Dwuskładnikowe uwierzytelnianie zapewni ochronę Twoich kont

Dodano: 2 marca 2021
virus

Kiedy tylko zalogujesz się na konto użytkownika usługi poczty e-mail, sklepu internetowego lub też innej usługi internetowej, zawsze dzieje się to samo: podajesz swoją nazwę użytkownika i możliwie najsilniejsze hasło, aby zabezpieczyć je przed dostępem niepożądanych osób. Z reguły funkcjonuje to bardzo skutecznie.

Jednak nikt nie jest zabezpieczony na 100 procent: złośliwe oprogramowanie może wyszpiegować ważne hasła, a ważna usługa internetowa paść ofiarą ataku hakerskiego. W takim przypadku istnieje ryzyko, że nawet najpilniej strzeżone hasło wpadnie w ręce cyberprzestępców.

Aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego konta, liczne usługi internetowe oferują tak zwane uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jeśli aktywujesz taką procedurę bezpieczeństwa, samo zalogowanie się za pomocą hasła już nie wystarcza.

Kiedy tylko system rozpozna, że logujesz się po raz pierwszy za pomocą danej przeglądarki internetowej lub urządzenia mobilnego, zażąda od Ciebie dodatkowego potwierdzenia. Z reguły otrzymasz sms z kodem numerycznym, który musisz wprowadzić oprócz samego hasła. Tylko w taki sposób jesteś w stanie otrzymać dostęp do konta użytkownika.

Oprócz konieczności pamiętania swojego hasła, musisz więc również mieć ze sobą swój telefon komórkowy, by móc się zalogować. Twój telefon komórkowy to ,,drugi etap uwierzytelnienia” lub ,,drugi składnik”, dzięki któremu możesz potwierdzić, że to Ty jesteś właścicielem konta użytkownika. Złodzieje danych, którzy weszli w posiadanie Twojego hasła, nie mają już szans, aby w nielegalny sposób korzystać z Twojego konta.

Ważna funkcja dla bezpieczeństwa Twojego konta

Tam, gdzie kradzież Twojego hasła może mieć poważne konsekwencje, zabezpiecz dodatkowo swoje konto za pośrednictwem dwuskładnikowego uwierzytelniania. Są to przede wszystkim Twoje główne konto poczty e-mail, dostęp do usługi pamięci w chmurze czy też konto użytkownika w ulubionym sklepie internetowym.

Warunek jest jeden: dana usługa internetowa musi oferować taką funkcję bezpieczeństwa. Często już tak jest, np. w przypadku Google, Microsoftu, Apple, Amazon lub usługi Dropbox. Większość z tych serwisów prosi Cię o podanie numeru telefonu komórkowego, gdy tworzysz konto użytkownika. Aby jest aktywować, wymagane jest dwuskładnikowe uwierzytelnienie już na samym początku lub później w ustawieniach osobistych – a wszystko po to, aby złodzieje danych nie mieli żadnych szans na kradzież informacji o Tobie.

Rys. 1. Przykład dwuskładnikowego uwierzytelniania