Termin 5G na początku miał bardzo proste znaczenie, a mianowicie ,,5. generacja”. To kolejny etap rozwoju usług mobilnych, które teraz wkraczają w fazę piątej generacji. Nowa technologia mobilna, podobnie jak jej poprzedniczka 4G, będzie również oparta na tak zwanym standardzie LTE.
Czym jest sieć 5G i czy należy się bać
W ciągu ostatnich tygodni ten termin pojawia się w mediach niemal każdego dnia. Ten nowy standard sieci jeszcze bardziej ułatwi korzystanie z Internetu, ale jednocześnie często pojawiają się głosy, że może on być groźny dla ludzi. Są to nieuzasadnione obawy i warto poznać, czego możemy się spodziewać po sieciach 5G.
Dzięki zastosowaniu technologii 4G dane mogły być przesyłane za pomocą LTE z prędkością do 1200 megabitów na sekundę. Z kolei technologia 5 G umożliwi prędkość transmisji danych do 10 gigabajtów na sekundę. Przy takiej prędkości ponad 1 gigabajt danych jest przesyłany z masztu nadawczego na urządzenie mobilne w ciągu zaledwie jednej sekundy. Aby zagwarantować takie możliwości, liczba sieci nadawczych w miastach oraz wzdłuż głównych sieci komunikacyjnych powinna znacznie wzrosnąć w stosunku do obecnej sytuacji.
Ale do czego potrzebne Ci jest przesyłanie tak ogromnej liczby danych w tak krótkim czasie? Wideo-rozmowy, przesyłanie filmów na telefony komórkowe czy surfowanie po sieci działa wystarczająco dobrze również z dotąd stosowną technologią 4G.
Rys. 1. Sieć w standardzie 5G umożliwi bardzo szybki, mobilny dostęp do Internetu
Odpowiedź jest ściśle związana z przyszłością, bo wtedy oprócz smartfonów i komputerów mobilnych, do sieci za pośrednictwem sieci mobilnych zostanie podłączonych wiele innych urządzeń. Oto trzy przykłady:
-
latające drony mają w sposób autonomiczny monitorować ruch w mieście, informować o wolnych miejscach parkingowych dzięki rozpoznawaniu obrazu czy też pomagać uniknąć korków. Takie drony są uzależnione od pochłaniającego dużą liczbę danych połączenia.
-
inteligentne samochody niewymagające obecności kierowcy będą również wzajemnie połączone za pomocą sieci mobilnej celem wymiany informacji na temat ruchu, sytuacji na drodze lub danych dotyczących prędkości.
-
zakłady przemysłowe mogą ściślej współpracować ze sobą celem wymiany szczegółowych informacje na temat zapotrzebowania na materiały, niezbędnych części zamiennych lub też oczekiwanych dostaw. Umożliwi to wdrożenie jeszcze bardziej wydajnych, tańszych i szybszych procesów produkcyjnych.
Korzyść dla Ciebie. Przyszłość ma już swój początek teraz wraz z rozwojem 5G. Nowa technologia bezprzewodowa umożliwi rozwój znacznie bardziej cyfrowego społeczeństwa z dostępem do sieci, co znacznie poprawi jakość codziennego życia. Tym razem to nie smartfony stanowią główny cel rozwoju nowej technologii.