Oryginalne pomysły na pakowanie prezentów

Gracjana Dybul

Autor: Gracjana Dybul

Dodano: 22 grudnia 2020
prezenty

Święta tuż tuż. Prezenty czekają na wręczenie, teraz trzeba je tylko zapakować. Możesz je włożyć do ładnej torebki, ale lepiej owinąć je w zabawny i oryginalny sposób. To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje.

 

W święta, obdarowując bliskich prezentami, dziękujesz im za to, że są obok ciebie, dają ci wsparcie w trudnych chwilach i niezwykłą radość każdego dnia. Prezent jednak trzeba zapakować. A to może być wyjątkowym i bardzo kreatywnym zadaniem. Wokół mnóstwo jest inspiracji na to, jak go zapakować. Najpopularniejszym sposobem jest włożenie prezentu w torebkę bądź owinięcie go papierem prezentowym z rolki, ale może w tym roku zrobisz to inaczej?

  • Na cukierek

Ciekawym, prostym i zabawnym rozwiązaniem jest pakowanie prezentów w „cukierek”. Po zawinięciu w rulon, po oby stronach należy związać końce papieru za pomocą wstążki. To najlepszy sposób pakowania rzeczy niewymiarowych, o różnych, nietypowych kształtach.

  • W skarpetę

 Łatwym sposobem pakowania prezentów jest włożenie ich do dużej świątecznej skarpety, którą możesz powiesić przy kominku albo gdzieś przy choince. Taką skarpetę można wykonać samodzielnie z polaru bądź z filcu.

  • W woreczek

Drobne przedmioty i nie tylko, warto zapakować w woreczki wykonane z materiału np. z lnu, z bawełny w czerwono-czarną kratkę. Trzeba je tylko przewiązać wstążką u góry, żeby nic nie wypadło.

  • W stylu origami

Dla entuzjastów origami ciekawym rozwiązaniem będzie pakowanie upominków w geometryczne wielościany foremne wykonane z papieru- np.: czworościan foremny, sześcian. Formy opakowań mogą też nawiązywać do kształtu bombki choinkowej, dzwonka świątecznego.

Jak zapakować słodkości

Gdy chcesz podarować bliskim świąteczne wypieki, to warto je zapakować w szklany słoik z ozdobną zakrętką. Unikalnym pomysłem jest wykorzystanie ceramicznej doniczki, którą należy owinąć włóczką w kolorach bieli i czerwieni, doklejając dwa czarne guziki z dwoma oczkami, które stworzą motyw świętego Mikołaja. W ten sposób powstanie oryginalne opakowanie na smakołyki lub samodzielnie upieczone ciasteczka. Do prezentu ze słodkościami można dołączyć przepis oraz foremki do wykrajania świątecznych wzorów, dzięki temu powstanie ciekawy zestaw do pieczenia.  

 

Ważne są kolory Tworząc zestaw prezentów, dobieraj przedmioty w podobnej kolorystyce, np.: dopasować kolor świeczek do ręcznika.

 

Sposób na naczynie

Jeżeli chcesz podarować szkatułkę, wazon lub inny przedmiot, wypełnij go cukierkami, ciasteczkami, pojedynczo zapakowanymi torebkami herbaty, orzechami włoskimi, ozdobami świątecznymi albo świeczkami zapachowymi. Dzięki temu prezent będzie wyglądał interesująco i stylowo. Gdy będziesz pakować duże, szklane naczynie, postaraj się je wyeksponować. Wystarczy użyć ciekawego materiału takiego jak tiul w kolorze nawiązującym do świąt i włożyć go do środka wraz z lampkami choinkowymi na baterie, a następnie owinąć celofanem i zawiązać kokardę. Ramki ze zdjęciami, również możesz ozdobić, dodając kokardki, gałązki zieleni oraz inne elementy dopasowane zarówno do stylu fotografii, jak i do stylu obdarowywanego.

 

Ważne! Prezent składający się z wielu pudełek o różnej wielkości można ustawić od największego do najmniejszego idąc w górę, tworząc w ten sposób kształt bałwanka.

 

Wybór materiału

Opakowania można wykonać w wielu materiałów np.: z ekologicznego szarego bądź białego papieru, z ogólnodostępnego papieru prezentowego w świąteczne wzory, z celofanu (przeźroczystej folii), z krepiny (bibuła), z brystolu. Pomocne będą również wstążki, tasiemki gładkie lub koronkowe, wstążki typu rafia, taśmy jednostronne i dwustronne, klej na gorąco lub klej w sztyfcie. 

Dodatkowe dekoracje

Są ciekawymi elementami, które podkreślą świąteczny klimat.  Eleganckie opakowania z czarnego brystolu idealnie łączą się z bilecikiem imiennym z tego samego materiału wraz ze wstążką rafią, mała gałązką świerku oraz korą cynamonu. Motywy nawiązujące do renifera, gwiazdy, choinki bądź do świętego Mikołaja tez zawsze się sprawdzają. Zabawnym rozwiązaniem jest doklejenie do butelki, słoika, bądź pudełka – takich elementów jak oczy, czerwony nosek oraz rogi renifera z drucików owiniętych materiałem lub wyciętych z brystolu.

Zawiązując prezent wstążką można dodać świąteczną bombkę, gałązkę ostrokrzewu, gałązkę świerku. Dodatkowymi pięknymi dekoracjami do prezentów będą wysuszone plasterki cytrusów, lizak biało-czerwony w kształcie laski, anyż, kora cynamonu, gałązka świerku, orzechy włoskie, szyszki naturalne albo pomalowane białą lub złotą farbą.

Karteczka z imieniem

W celu określenia dla kogo jest przeznaczony prezent, do opakowania należy przywiązać bilecik imienny. Wystarczy kawałek papieru wyciętego za pomocą nożyczek posiadających ostrza o ozdobnym wzorze, wtedy brzegi karteczki będą estetycznie wyglądały. Bileciki imienne można ozdabiać na wiele innych sposobów, m.in. dodając wycięty kawałek czerwonego materiału, dodając małą gałązkę świerku albo różnego rodzaju wstążki. Na karteczce można wyciąć wzory za pomocą specjalnych dziurkaczy z wzorami świątecznymi. Zamiast standardowych bilecików imiennych, można też przywiązać do każdego z prezentów duże litery przedstawiające inicjały członków rodziny.

Najważniejsze jednak jest to, aby sprawić bliskim jak najwięcej radości. Prezenty powinny więc być przemyślane i dopasowane do osobowości obdarowywanego.

 

Gracjana Dybul
Gracjana Dybul

Autor: Gracjana Dybul

Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wrażliwość artystki oraz umiejętności inżynierki wykorzystuje na wielu płaszczyznach życia. W wolnych chwilach rysuje, podróżuje, fotografuje, a także zdobywa wiedzę na temat designu, organizacji, minimalizmu, zdrowia oraz urody.
Słowa kluczowe:
świąteczne prezenty