Ekonomia dba o środowisko

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 24 października 2018
notowania giełdowe

Przyznano nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Patrząc na palące problemy, taki wybór laureatów nie jest przypadkowy. Globalna wioska z każdym rokiem staje się nie tylko wyjątkowym przykładem na dokonania ludzkości, lecz przestrzenią pełną problemów. Jakie rozwiązania widzą nobliści?

Nobel z ekonomii trafił do Paula Romera i Williama Nordhausa. Paul Romer znany może być szerszej publiczności ze względu na piastowanie do stycznia tego roku roli głównego ekonomisty Banku Światowego. Drugi laureat, William Nordhaus dostał za uznanie jego prac z dziedziny ekonomii ekologicznej. Już od lat 70 pisał o konieczności uwzględnienia eksploatacji środowiska w rachunkach dochodu narodowego. Jak wspominał – „Ludzkość gra w kości z naturą”. 

Stworzył model DICE (Dynamic Intergrated Climate Economy). 
Zarówno Paul Romer jaki i William Nordhaus to wykładowcy na uniwersytetach. Pierwszy z nich wykłada ekonomię na Uniwersytecie Nowojorskim. Drugi natomiast jest związany z Uniwersytetem Yale.

Uzasadnienie wyboru

Królewska Szwedzka Akademia Nauk uzasadniła swój wybór stwierdzeniem, że prace naukowców: "znacząco pogłębiły zakres analizy ekonomicznej poprzez stworzenie modeli, które objaśniają, w jaki sposób gospodarka rynkowa wchodzi w interakcję z naturą i wiedzą".

 

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.