Przede wszystkim warto podkreślić to, że zabieg usunięcia zaćmy jest jedyną skuteczną metodą leczenia w przypadku tej choroby. Jeśli rozważasz możliwość jej wykonania, powinieneś lub powinnaś wiedzieć, na czym ona polega. Sam zabieg jest krótki – trwa około 15-20 minut i wiąże się z usunięciem zmętniałej soczewki oka, która jest odpowiedzialna za jakość widzenia. Na jej miejscu zostaje umieszczona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa o parametrach optycznych dopasowanych indywidualnie. Co istotne, obecnie stosowane są soczewki wewnątrzgałkowe różnego rodzaju, a niektóre z nich mogą dodatkowo skorygować wady wzroku. Warto dokładnie skonsultować z lekarzem to, jakie soczewki będą najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb. Aby ograniczyć stres pacjenta, aplikuje się mu środek uspokajający. Znieczulenie polega na zastosowaniu specjalnych kropli do oczu.
Operacja zaćmy – korzyści i ryzyko
Zaćma to poważna choroba, której nie da się zapobiec, jednak można ją skutecznie wyleczyć chirurgicznie. Jeśli czeka Cię podjęcie decyzji, czy zdecydować się na operację zaćmy, musisz zdać sobie sprawę z tego, z czym ona się wiąże. Oceń, czy warto zdecydować się na radykalne działania, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.
- Jak wygląda operacja zaćmy? Czy zawsze stosuje się takie same rozwiązania technologiczne?
- Pozytywne zmiany w życiu osób, które poddały się zabiegowi usunięcia zaćmy. Możliwości dopasowania się do potrzeb pacjenta.
- Zagrożenia związane z operacyjnym pozbyciem się zaćmy na oku. Czy zabieg jest związany z dużym ryzykiem?
Na czym polega operacyjne usunięcie zaćmy?
Korzyści z operacji zaćmy
Po udanym zabiegu usunięcia zaćmy, pacjent może doświadczyć diametralnej zmiany w widzeniu obrazu. Trzeba jednak podkreślić, że dużo zależy od tego, jaką soczewkę wybrał i czy miał możliwość skorzystania z zaawansowanych rozwiązań. Warto postawić na soczewki wewnątrzgałkowe w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli pacjent jeszcze przed zaćmą nosił okulary, ponieważ cierpiał na przykład na krótkowzroczność lub astygmatyzm, to dzięki odpowiednim soczewkom wewnątrzgałkowym będzie mógł zapomnieć nie tylko o zaćmie, ale też o wcześniejszym problemie z widzeniem. Wiele osób po usunięciu zaćmy może zupełnie zrezygnować z okularów! Osoba, która jest kilka, kilkanaście dni po zabiegu widzi zdecydowanie lepiej niż z zaćmą na oczach. Obraz nie jest już zamglony, kontury postaci i obiektów są wyraźne, a kolory jaskrawsze. To poprawia wyraźnie komfort życia w sferze prywatnej i zawodowej. Co istotne, zabieg usunięcia zaćmy daje długotrwałe efekty.
Ryzyko związane z operacją zaćmy
Zanim zdecydujesz się na poddanie się zabiegowi zastąpienia zmętniałej soczewki oka sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, musisz zdać sobie sprawę z tego, że każda operacja niesie ze sobą pewne ryzyko. Należy jednak podkreślić, że taka operacja jest procedurą niskiego ryzyka i jest określana jako małoinwazyjna. Oznacza to, że komplikacje w trakcie je wykonywania, a także już po jej przeprowadzeniu występują rzadko. Może jednak się zdarzyć, że po operacji na krótko wzrośnie ciśnienie wewnątrzgałkowe, dojdzie do wylewu w oku, odwarstwienia siatkówki, jaskry wtórnej lub astygmatyzmu. Bardzo ważne jest to, aby zabieg zaplanować z okulistą, który dokładnie zbada oczy. Nie można przeprowadzić operacji, jeśli pojawił się stan zapalny oczu, przeciwwskazaniem dla niej są także niektóre choroby.