Twórz własne ikony programów ze zdjęć

Dodano: 26 kwietnia 2020
fx

W dostarczonych w Windows 10 ikon trudno jest znaleźć ładne ikony. Możesz jednak wykorzystać własne obrazy i w ten sposób katalogi, skróty lub symbole napędów oznaczysz własnymi ikonami.

Jest to możliwe dzięki darmowemu programowi IcoFX. Darmowe oprogramowanie pozwala na stworzenie własnej ikony. Dzięki niemu można też samemu kreatywnie stworzyć własne kompozycje. IcoFX oferuje wiele możliwości oraz efektów, które przypominają programy graficzne. Najprościej jest oczywiście zmienić własne zdjęcia w ikony. Objaśniamy jak to działa.

  1. Pobierz i zainstaluj program IcoFX https://filehippo.com/pl/download_icofx/ . Ważne jest, aby wybrać tę wersję (1.6.4), gdyż w przeciwieństwie do nowszych jest ona bezpłatna. Mimo, iż ma już kilka lat, to bez kłopotu działa w Windows 10. Następnie uruchom IcoFX i poprzez Options i Languages zmień język na polski.

  1. Następnie po lewej na górze kliknij Plik i Importuj obraz. IcoFX obsługuje wszystkie ważniejsze formaty graficzne. Teraz wybierz zdjęcie z którego chcesz stworzyć ikonę. W tym celu trzeba zmienić jego wielkość na „256x256”. Ważne jest, aby wybrać kolor True Color + Alpha Channel (32 Bit). Następnie kliknij OK.

  2. Zdjęcie zostanie następnie otwarte w programie. Najpierw przy pomocy myszy zaznacz wycinek zdjęcia i kliknij OK. Następnie przy pomocy narzędzi po prawej oraz przy pomocy palety efektów na pasku menu można dopasować obraz do swoich wymogów.

  3. Po zakończeniu tej czynności kliknij na górze Symbol i następnie Stwórz symbol Windows z obrazu. W nowym oknie kliknąć po prostu OK. Następnie kliknąć w Plik i Zapisz jako, wpisać pasującą nazwę i wybrać miejsce zapisu.

Rys. 1. Program IcoFX umożliwia szybkie tworzenie ikon programów ze zdję