Sprawniej wyszukuj informacje w Internecie

Dodano: 26 kwietnia 2020
google

Przeglądając zasoby Internetu, największym problemem jest dotarcie do poszukiwanej informacji. Zapewne zadawałeś sobie pytanie, co należy wpisać w polu wyszukiwarki, aby znaleźć poszukiwane informacje?

Jeśli chcesz znaleźć wyrażenie składająca się z paru wyrazów powinieneś w wyszukiwarce wpisać je po znaku + lub w cudzysłowie, np. szukając informacji na temat I wojny światowej wpisz: +I wojna światowa, lub "I wojna światowa".

Znak minus powoduje, że strony zwierające dane słowo zostaną pominięte w wynikach wyszukiwania. np. aby znaleźć wiadomości o wróżce Ainsel, jednocześnie pomijając bohatera książki Neila Geimana, wpisz Ainsel -Neil -Geiman.

Rys. 1. Przykład wykorzystania znaków specjalnych podczas wyszukiwania w Google

Kolejnym ważnym operatorem jest słowo kluczowe OR. Przykładowo, aby wyszukać wszystkie informacje dotyczące zespołu Prefekt i jego liderów Hołdysa i Markowskiego, należy wpisać Perfekt Hołdys OR Markowski. Wyszukiwarka znajdzie strony ze słowem Perfekt, które zawierają wyrażenie Hołdys lub Markowski.

Jeśli chcesz znaleźć informację na konkretnej stronie, wprowadź słowo kluczowe site:[URL]. URL to adres danej strony, np. aby wyszukać informację o JVM (Java Virtual Machine) na stronie www.sun.com w wyszukiwarce wpisz "JVM" site:www.oracle.com.

  Jeśli chcesz znaleźć strony, na których znajduje się link do innej, interesującej Cię strony, wpisz słowo kluczowe link:[URL]. Przykładowo, interesuje Cię, na jakich stronach znajduje się link do www.wip.pl, wpisz w pole wyszukiwarki link:www.wip.pl.