Sprawdź, jak szybko działa Twoje połączenie internetowe

Dodano: 14 grudnia 2019
speed

Twoje połączenie sieciowe wydaje się znacznie wolniejsze, niż powinno być. Może to mieć wiele różnych przyczyn. Począwszy od takich jak zbyt duża odległość między routerem a komputerem, niesprawne kable albo urządzenia, zakłócenia spowodowane przez urządzenia elektryczne, aż po problem z linią telekomunikacyjną (lub telewizji kablowej) i ograniczenia przepustowości serwerów, z którymi chcesz się połączyć.

Wina za zbyt wolne połączenie może również leżeć po stronie Twojego dostawcy usług internetowych. Jeśli masz takie przypuszczenia i chciałbyś zgłosić reklamację jakości usług, dobrze jest wcześniej upewnić się, czy rzeczywiście połączenie jest zbyt wolne, czy jest to tylko Twoje subiektywne wrażenie. Gdy postępowałeś zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami i wyeliminowałeś wszelkie możliwe przyczyny w swoim komputerze, urządzeniach i okablowaniu, możesz przetestować prędkość swojego łącza dzięki specjalnie do tego stworzonym stronom internetowym.

Jak wykonać szybki i prosty test, opisujemy na przykładzie serwisu www.speedtest.net:

  1. Jeśli masz kilka komputerów, to w pierwszej kolejności upewnij się, że tylko jeden komputer w tej chwili korzysta z połączenia internetowego - najprościej wyłącz wszystkie inne komputery.

  2. W komputerze, w którym chcesz sprawdzić prędkość łącza, pozamykaj wszystkie programy, które mogą korzystać z połączenia internetowego (najlepiej zamknąć wszystkie uruchomione aplikacje - niektóre z nich niekiedy automatycznie sprawdzają dostępność aktualizacji). Działanie programów korzystających z Internetu w czasie wykonywania testu może zaniżyć jego wyniki.

  3. Otwórz przeglądarkę internetową, wpisz w pasku adresowym: www.speedtest.net i naciśnij [Enter]. Otworzy się strona internetowa wyglądająca jak na ilustracji poniżej.

  4. Kliknij napis Start na środku okna - automatycznie rozpocznie się test prędkości Twojego łącza.

  5. Po zakończonym teście pokażą się wyniki Download speed i Upload speed (prędkość pobierania i prędkość wysyłania). Jeśli wartości wykazane przez test w znaczny sposób odbiegają od tego, co deklaruje w umowie dostawca usług, należy zgłosić reklamację.

Rys. 1. Strona speedtest.net umożliwia sprawdzenie szybkości Twojego łącza

W zależności od pory dnia Twoje wyniki testów mogą się znacznie różnić od siebie. W godzinach, w których z Internetu korzysta więcej użytkowników, wyniki testu częstoto bywają gorsze. Wynika to zarówno z ograniczeń technicznych serwerów, z którymi się łączysz przez Internet, jak i samej sieci telekomunikacyjnej.