Sam skrót oznacza wirtualną sieć prywatną. To technologia, która umożliwia ustanowienie bezpiecznego szyfrowanego połączenia internetowego między dwoma komputerami w dowolnym miejscu na świecie. Mówiąc wprost, wszystko działa w następujący sposób:
Przekonaj się, jak tajemniczy VPN poprawia bezpieczeństwo
Jeśli często przełączasz telewizję na kanał informacyjnym, na pewno zdążyłeś już zauważyć: pojawia się coraz więcej reklam firm, które oferują tzw. usługi VPN dla osób prywatnych. Ale co właściwie się za tym kryje?
-
Technologia VPN zapewnia bezpieczne szyfrowanie wszystkich danych na pierwszym komputerze.
-
Następnie do transferu danych zostaje wykorzystany Internet. Dzięki szyfrowaniu żadna nieupoważniona osoba nie ma wglądu do poufnych danych.
-
Dane przesyłane są na drugi komputer, na którym są dostępne i widoczne.
Operacja działa między obydwoma komputerami w obu kierunkach. W efekcie połączenie między obydwoma urządzeniami jest tak bezpieczne, jak gdyby zostały nawiązane bezpośrednio przez kabel. Taka technologia jest wykorzystywana szczególnie często, gdy pracownicy firm muszą uzyskiwać dostęp do komputerów firmowych podczas podróży służbowych.
Rys. 1. Połączenia VPN zapewniają bezpieczną komunikację
Również dla Ciebie jako prywatnego użytkownika VPN może okazać się przydatne na dwa sposoby:
-
Jeśli jesteś na wakacjach i dysponujesz hotelowym lub publicznym Wi-Fi, część z Twoich danych jest przesyłana w postaci niezaszyforwanej. Mogą to wykorzystać na przykład złodzieje danych aby wykraść hasła. Połączenie VPN zamyka lukę z dostępem do takiej możliwości.
-
Niektóre usługi internetowe są zazwyczaj dostępne jedynie w danych krajach. Tak więc podczas urlopu nie będziesz miał dostępu do multimediów ze strony ZDF lub ARD, które możesz oglądać jedynie na terenie Niemiec. Jednak dzięki VPN możesz obejść tę blokadę.
-
Zabezpieczone połączenie: jako prywatny użytkownik możesz zamówić VNP w komercyjnej firmie, uiszczając miesięczną opłatę. Następnie program na Twoim komputerze nawiąże zaszyfrowane połączenie z serwerem VNP. Od teraz to przez niego zostaje nawiązane połączenie z witryną internetową.