Poznaj nową funkcję bezpieczeństwa w Windows 10

Dodano: 1 kwietnia 2021
windows

System Windows 10 został wzbogacony o nową godną uwagi funkcję bezpieczeństwa, która przeszła niezauważona: ,,ochrona przed naruszeniami”, które blokuje ataki z zewnątrz wymierzone w Windows-Defendera.

Oto przyczyna: kiedy dochodzi do ataków ze strony złośliwego oprogramowania to program antywirusowy staje się z reguły pierwszym celem. Po wyłączeniu funkcji ochronnych wirus lub trojan mogą pozostawać niezauważone, a następnie np. pobierać kolejne szkodliwe oprogramowanie wirusowe z Internetu. Ochrona przed naruszeniami systemu Windows 10 zablokuje próby tego typu, kiedy jakiś program próbuje dezaktywować Twój program antywirusowy – Windows Defender, który znajduje się na celowniku. Tym samym system Windows zyskuje kolejny poziom bezpieczeństwa w walce z atakami ze strony oprogramowania zewnętrznego.

Microsoft dodał ochronę przed naruszeniami już do wersji 1903, ale jest ona aktywna od października. Jeśli korzystasz z programu antywirusowego Windows Defender sprawdź koniecznie, czy na komputerze jest włączona ochrona przed naruszeniami. W tym celu postępuj po prostu zgodnie z naszym przewodnikiem:

  1. Najpierw otwórz ustawienia systemu Windows za pomocą kombinacji klawiszy [Windows]+[I].

  2. Kiedy otworzy się okno Ustawienia systemu Windows, kliknij znajdującą się w nim pozycję Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie zawartość okna ulegnie zmianie.

  3. W lewej kolumnie kliknij Zabezpieczenia Windows. Teraz w obszarze Ochrona przed wirusami i zagrożeniami kliknij Zalecane działanie. Otworzy się okno Zabezpieczenia Windows.

Jeśli w kroku 3. nie wyświetla się żaden komunikat, nie musisz podejmować żadnych działań. Ochrona przed naruszeniami nie została jeszcze aktywowana albo już jest aktywna. Zakończ czytanie kolejnych kroków w instrukcji – zamknij okna Eksploratora Windows, klikając znaczek X w prawym górnym rogu.

Rys. 1. Pozycja Zalecane jest wykonanie akcji wskazuje, że jest dostępna nowa funkcja systemu Windows

  1. Jeśli nowa funkcja jest już dostępna na komputerze, ale jeszcze nie została włączona, pod pozycją Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami zobaczysz komunikat Ochrona przed naruszeniami jest dezaktywowana. Twoje urządzenie jest narażone na możliwe niebezpieczeństwo. Kliknij znajdujący się poniżej przycisk Aktywuj i potwierdź zapytanie bezpieczeństwa, wybierając Tak.

Osiągnąłeś cel: włączyłeś nową ochronę przed naruszeniami i w ten sposób zwiększyłeś bezpieczeństwo swojego komputera.