Co zrobić, gdy nie działa przycisk Start

Dodano: 24 marca 2019
windows10

Ten problem mają niektórzy użytkownicy Windows 10. Wprawdzie z reguły pomaga ponowne uruchomienie komputera lub alternatywnie otwarcie menu Start przyciskiem Windows na klawiaturze, ale na dłuższą metę nie jest to wygodne rozwiązanie. Lepiej systematycznie usuwać wszelkie błędy w Windows 10. W tej sytuacji powinny pomóc poniższe czynności.


 

Opcja 1: naprawa szybkiego uruchamiania

Funkcja szybkie uruchamianie w Windows 10 zapisuje między innymi błędne informacje. Dlatego pomocne jest wykonanie kompletnego ponownego uruchomienia, w którym Windows od nowa wczytuje wszystkie ważne pliki. W tym celu należy wcisnąć jednocześnie Windows + R. W dialogu poleceń należy wpisać polecenie shutdown –g –t 0 i wcisnąć [Enter]. Ponowne, kompletne uruchomienie potrwa nieco dłużej niż zwykle.

Rys. 1. Użyj specjalnego polecenia, aby wykonać kompletny restart Windows

Opcja 2: Naprawa Windows 10

Jeżeli naprawa szybkiego uruchomienia nie przyniosła żadnych rezultatów, to prawym przyciskiem myszy powinno się kliknąć logo Windows i wybrać wiersz poleceń (jako administrator).

Następnie kolejno wpisać następujące polecenia i wcisnąć [Enter]:

Dism/Online/Cleanup-Image/CheckHealth

W ten sposób sprawdza się bazę danych rejestrów pod względem błędów.

Dism/Online /Cleanup-Image/ScanHealth

Tak sprawdza się rekordy danych pod względem błędów.

Dism/Online/Cleanup-Image/RestoreHealth

A to próba naprawy znalezionych błędów.

Opcja 3: Sprawdzenie plików systemowych

Jeżeli również polecenia DISM z opcji 2 okażą się nieskuteczne, to ewentualnie niektóre pliki systemowe w Windows 10 mogą być uszkodzone i powodować problemy. Przy pomocy programu SFC sprawdzającego pliki systemowe można naprawić brakujące lub uszkodzone pliki systemowe.

Należy tak, jak opisano powyżej, otworzyć wiersz poleceń jako administrator i wpisać polecenie sfc /scannow i wcisnąć [Enter].

Windows 10 sprawdzi pliki systemowe i ewentualnie je naprawi. Może to zająć trochę czasu.