Kantory internetowe – czy opłaca się z nich korzystać?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 4 marca 2019
Fotolia_218342075_Subscription_Monthly_M

Oszczędności, wygoda, lepszy kurs przeliczenia, to tylko część z licznych zalet, które niektórzy wyliczają, opisując działalność kantorów internetowych. Czy jest to jednak prawdą? W większości przypadków tak jednak warto pamiętać, że zależy to od wyboru kantoru, a także od aktualnej sytuacji na rynku.

Na samym początku, warto zastanowić się, czy korzystanie i szukanie odpowiedniego kantoru będzie nam się opłacać. Jeśli przykładowo potrzebujemy zmienić walutę na inną raz na 5 lat, a co tego kwota ta będzie oscylować w granicach 300 zł, to szukanie kantoru może okazać się nieopłacalne czasowo.
Jednak, jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy zmieniać walutę kilka razy w roku, a sumy te potrafią być naprawdę spore, wtedy opłaca się pomyśleć nad kantorem internetowym.

Dla kogo kantor?

Oprócz standardowego powodu – wyjazd lub zakupy w innej walucie, mogą pojawić się inne przyczyny korzystania z kantorów. Mogą być to często wyjazdy służbowe, zarobek w innej walucie, a nawet kredyt. Szczególnie w przypadku tego ostatniego elementu, warto zastanowić się nad korzystaniem z korzystnego kantoru internetowego.

Czym jest spread?

Opłacalność korzystania z danego kantoru może dobrze wyznaczyć spread. Jest to właściwie różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna określonej waluty w danym kantorze. Im mniejszy spread, tym bardziej opłacalne jest korzystanie z wybranego kantoru. Przy wyborze odpowiedniego miejsca wymiany, warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Część korzystnych kantorów prowadzą banki, zatem nie ma dużych obaw w korzystaniu z ich usług. Poza bankami działają także prywatne firmy, które oferują taką usługę. Tutaj należy pamiętać o podstawowych elementach bezpieczeństwa, czyli sprawdzić czym jest właściwie dana firma, jakie ma opinie i jakie daje gwarancje.

Kilka powodów ZA

Oczywiście mogą pojawić się pewne wątpliwości przy korzystaniu z kantorów internetowych. Istnieją jednak pewne przesłanki, które mogą przekonać Cię do korzystania z kantorów internetowych.

Po pierwsze oszczędzasz czas. Korzystanie z kantoru internetowego w porównaniu do kantoru tradycyjnego to ogromna ilość oszczędzonego czasu. Jest to istotne szczególnie dla tych osób, które mogą ten czas spożytkować na inny cel, odpoczynek, a może nawet realizację dodatkowego źródła dochodu?

Wygoda – korzystanie z kantoru internetowego to transakcje internetowe, zatem nie ma tutaj potrzeby wychodzenia do wybranego punktu. Przy czym, jeśli chcemy wybrać najlepszy punkt tradycyjny, może się okazać, że będziemy musieli przejechać na drugi koniec miasta, bądź inne oddalone miejsce.

Oszczędność – znalezienie kantoru tradycyjnego, który oferowałby kurs podobny do najbardziej opłacalnego kantoru internetowego, jest prawie niemożliwe. Oznacza to, że internet to droga zarówno do wygody i oszczędności.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.