Zabezpiecz komputer przed podejrzanym, darmowym oprogramowaniem

Dodano: 15 czerwca 2019
zabezpiecz

Coraz więcej darmowych programów podczas instalacji próbuje przemycić nam niepotrzebne: funkcje, narzędzia, rozszerzenia do przeglądarek. Razem z aktualizacją Creators Update Microsoft uciął te praktyki. Można od razu ustawić, że tylko aplikacje ze sklepu Windows mogą otrzymać dostęp do komputera.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie aplikacje znajdujące się w sklepie – co gwarantuje Microsoft - są w stu procentach czyste. W ten sposób Microsoft tworzy nowy, podstawowy mechanizm zabezpieczający przed zainstalowaniem szkodliwego oprogramowania. Działa to tak:

  1. Otwórz ustawienia kombinacją klawiszy [Windows]+[I] i kliknij w Aplikacje oraz Aplikacje i funkcje. Na samej górze jest wybór między dopuszczeniem aplikacji z dowolnych źródeł, ostrzeganiem przed instalacją aplikacji spoza sklepu i dopuszczaniem aplikacji tylko ze sklepu.

  2. Jeżeli wybierzesz ostatnią pozycję, to podczas próby zainstalowania programu z innego źródła pojawi się komunikat ostrzegawczy, że instalacja nie jest możliwa. Jeżeli aplikacja jest dostępna w sklepie, to ostrzeżenie będzie zawierało odpowiedni przycisk pobierania. Polecamy ustawienie Ostrzegaj mnie przed zainstalowaniem aplikacji niepochodzących ze sklepu Store. Zwiększy to bezpieczeństwo naszego komputera, a instalację pożądanych programów można wówczas przeprowadzić ręcznie, klikając w Instaluj mimo ostrzeżenia.

Jeżeli jakiś program będzie chciał się zainstalować, to najpierw będziemy musieli udzielić na to zgody.

Rys. 1. Odpowiednie ustawienia ochronią przed niechcianym oprogramowaniem