Rozwiązywanie problemów z przyciskiem Start

Dodano: 1 września 2019
start

Windows 10 ogólnie mi się podoba, ale wciąż dochodzi do awarii przycisku Start. Gdy klikam go, menu Start się nie pojawia. Czy jest na to jakaś rada?

Ten problem mają niektórzy użytkownicy Windows 10. Wprawdzie z reguły pomaga ponowne uruchomienie komputera lub alternatywnie otwarcie menu Start przyciskiem Windows na klawiaturze, ale na dłuższą metę nie jest to wygodne rozwiązanie. Lepiej systematycznie usuwać wszelkie błędy w Windows 10. W tej sytuacji powinny pomóc poniższe czynności:

Opcja 1: naprawa szybkiego uruchamiania

Funkcja szybkie uruchamianie w Windows 10 zapisuje między innymi błędne informacje. Dlatego pomocne jest wykonanie kompletnego ponownego uruchomienia, w którym Windows od nowa wczytuje wszystkie ważne pliki. W tym celu należy wcisnąć jednocześnie Windows + R. W dialogu poleceń należy wpisać polecenie shutdown –g –t 0 i wcisnąć [Enter]. Ponowne, kompletne uruchomienie potrwa nieco dłużej niż zwykle.

Rys. 1. Użyj specjalnego polecenia, aby wykonać kompletny restart Windows

Opcja 2: Naprawa Windows 10

Jeżeli naprawa szybkiego uruchomienia nie przyniosła żadnych rezultatów, to prawym przyciskiem myszy powinno się kliknąć logo Windows i wybrać wiersz poleceń (jako administrator).

Następnie kolejno wpisać następujące polecenia i wcisnąć [Enter]:

Dism/Online/Cleanup-Image/CheckHealth

W ten sposób sprawdza się bazę danych rejestrów pod względem błędów.

Dism/Online /Cleanup-Image/ScanHealth

Tak sprawdza się rekordy danych pod względem błędów.

Dism/Online/Cleanup-Image/RestoreHealth

A to próba naprawy znalezionych błędów.

Opcja 3: Sprawdzenie plików systemowych

Jeżeli również polecenia DISM z opcji 2 okażą się nieskuteczne, to ewentualnie niektóre pliki systemowe w Windows 10 mogą być uszkodzone i powodować problemy. Przy pomocy programu SFC sprawdzającego pliki systemowe można naprawić brakujące lub uszkodzone pliki systemowe.

Należy tak, jak opisano powyżej, otworzyć wiersz poleceń jako administrator i wpisać polecenie sfc /scannow i wcisnąć [Enter].

Windows 10 sprawdzi pliki systemowe i ewentualnie je naprawi. Może to zająć trochę czasu.