Poznaj 7 zasad bezpiecznych zakupów internetowych

Dodano: 5 sierpnia 2020
zakupy

Niestety, Internet wciąż pozostaje miejscem, gdzie łatwo jest natknąć się na oszustów i hakerów. Zgodnie z informacjami podawanymi przez policję w Polsce każdego roku wiele tysięcy internautów pada ofiarą nieuczciwych sklepów internetowych. Ale Ty nie musisz być jednym z nich.



Zanim udasz się na internetowe zakupy przed Świętami, sprawdź sklep internetowy pod kątem jego bezpieczeństwa, posługując się 7-punktową listą weryfikacyjną. W taki sposób uchronisz się przed możliwymi stratami finansowymi:

  1. Zachowuj sceptycyzm, jeśli przy drogich produktach widnieje zaskakująco niska cena. Te rzekome okazje mają za zadanie skusić Cię i sprawić, że zapomnisz o ostrożności. Jednak nigdy nie dostaniesz tam produktów, za które zapłaciłeś przelewem z góry.

  2. Zachowaj maksymalną ostrożność, gdy na stronie brakuje danych firmy, polityki prywatności i/lub warunków ogólnych korzystania ze strony, lub gdy dostępne są tylko niewielkie ich fragmenty. Gdy brakuje szczegółowych danych adresowych, w tym informacji z niemieckiego rejestru handlowego, zwykle masz do czynienia z nieuczciwym sklepem internetowym.

  3. Jako klient internetowy możesz zwrócić zamówione towary w przeciągu 14 dni. Upewnij się, że sprzedawca podaje formę kontaktu z działającym numerem telefonu.

  4. Jeśli sprzedawca proponuje niedogodną formę płatności, taką jak zaliczka lub wręcz przelew gotówkowy („Western Union), unikaj takiego sklepu internetowego. W przypadku poważnego sprzedawcy masz zawsze możliwość zapłaty za pośrednictwem konta bankowego lub bezpiecznej usługi, takiej jak PayPal.

  5. Upewnij się, że wchodząc na stronę sklepu internetowego, łączysz się za pomocą bezpiecznego połączenia. Rozpoznasz to po skrócie https:// - przed adresem sklepu, pasku adresu z zielonym akcentem oraz ikonie Kłódki w pasku adresu przeglądarki.

  6. Zwróć uwagę na poprawność pisowni i poprawność gramatyczną opisów produktów w sklepie internetowym. Niepoprawna polszczyzna lub niegramatyczne opisy produktów świadczą, że administratorzy strony znajdują się gdzieś za granicą i jedynie próbują sprawiać wrażenie, że znajdujesz się w polskim sklepie internetowym.

  7. Nawet oceny klientów, które zwykle przydają się do wyboru produktu, bywają w rzeczywistości zmanipulowane. Jeśli oceny i opinie są bez wyjątku pozytywne oraz niemal identyczne pod względem treści, zalecamy zachować ostrożność. Istnieje podejrzenie, że zostały wymyślone i właściciele sklepu próbują Cię oszuk

Rys. 1. Ikona kłódki informuje, że połączenie z daną stroną internetową jest bezpieczne

Korzyść dla Ciebie. Postępując zgodnie z tymi 7 punktami od razu zdemaskujesz fałszywy sklep internetowy. Nie daj się oszukać w szale przedświątecznych zakupów. Wciąż możesz wygodnie zrobić zakupy w zaciszu własnego domu przez Internet i otrzymać je do rąk własnych.